Na moskevském diplomatickém úřadu USA pracovalo 1200 lidí, teď jich zbylo 120

Úvodem opravdu výmluvný příklad: zatímco ještě před pěti lety, v roce 2016, na moskevském hlavním diplomatickém úřadu USA pracovalo 1200 lidí, v této chvíli museli Američané svůj tým zkrátit na pouhou desetinu, tedy na 120 lidí. Důvod je podobný jako v případě stále ještě běžícího česko-ruského diplomatického souboje.

Komentář Moskva/Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ženeva očekává summit na nejvyšší úrovni, setkání Joe Bidena a Vladimira Putina | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Koncem dubna ruský prezident Vladimir Putin podepsal výnos, jímž se zakazuje, aby diplomatické mise takzvaných nespřátelených států najímaly do svých služeb ruské občany či občany třetích zemí – byť to v řadě případů byli dlouholetí, velmi zkušení a profesionálně zdatní odborníci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na moskevském diplomatickém úřadu USA pracovalo 1200 lidí, teď jich zbylo 120

Základní otázkou v tuto chvíli je, jak to ovlivní vztahy obou stran.

Hned první reakcí americké ambasády na výnos prezidenta Putina bylo rozhodnutí zastavit vydávání neimigračních víz pro nediplomaty. Jak velvyslanectví samo oznamuje, v praxi to znamená, že drasticky zkrácený personál nebude s to zpracovávat žádosti o turistická, podnikatelská nebo studentská víza.

Kromě toho ovšem toto nové omezení poškozuje možnosti každodenní operativní práci ambasády a přirozeně to bude mít vliv na to, jak budou americké úřady schopny vyhodnocovat aktuální situaci v Rusku.

24 ruských diplomatů musí do měsíce opustit USA. ‚Dostali jsme seznam,‘ řekl velvyslanec

Číst článek

Bývalý americký velvyslanec a současný profesor Stanfordovy univerzity Michael McFaul k tomu dodává:

„Když jsem působil jako ambasador v Moskvě, v mnoha ohledech jsem se mohl opřít o znalosti ruských expertů, jež jsme přímo zaměstnávali a kteří byli schopni bezprostředně vysvětlit detaily fungování ruské politiky, ekonomiky i dalších oblastí,“ říká McFaul a zároveň dodává, že nejvíc to postihne běžné ruské občany:

„Na mě to dělá dojem, že Putin se bojí, aby občané jeho země nejezdili do Ameriky.“ 

Diplomatický kobercový nálet

Jak soudí četní ruští experti, Američané jsou si vědomi, že z jejich strany jde o „diplomatický kobercový nálet“, jehož obětí se stanou především zástupci vzdělané ruské střední třídy, obchodníci či podnikatelé. A také ti Rusové, kteří mají v USA příbuzné. To, čeho jsme svědky, jsou ovšem jen kroky z donucení.

V posledních asi šesti týdnech jsme sledovali příklady docela nadějně vyhlížejících rusko-amerických kontaktů – ať už to byl summit Putin-Biden v Ženevě či docela nedávná rusko-americká jednání o strategické stabilitě tamtéž.

Nejnovější konflikt diplomacií obou zemí však svědčí o tom, že mrazivý propad ve vztazích mezi oběma zeměmi zažehnán zdaleka není – a hned tak ani nebude.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Libor Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme