Někdejší rivalové posilují vzájemnou spolupráci. V srpnu se uskuteční společné cvičení Ruska a Číny

Ruské vojenské jednotky z východní části země se v polovině srpna zúčastní na území Číny rozsáhlého společného cvičení Součinnost 2021, oznámilo ve čtvrtek ruské ministerstvo obrany. Cvičení se má zúčastnit okolo 10 000 vojáků, uvedla agentura TASS a dodala, že řídit ho bude „společné velení kontingentů vojsk obou zemí“.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rusko posiluje vztahy s Čínou od roku 2014, kdy se vztahy se Západem propadly na nejnižší úroveň od konce studené války | Foto: Evgenia Novozhenina | Zdroj: Reuters

Agentura Reuters poznamenala, že Rusko posiluje vztahy s Čínou od roku 2014, kdy se vztahy se Západem propadly na nejnižší úroveň od konce studené války kvůli ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym.

Senát chce, aby se Rusko s Čínou nepodílely ani na údržbě Jaderné elektrárny Dukovany

Číst článek

Ruský prezident Vladimir Putin před dvěma lety oznámil, že Moskva pomůže Číně vybudovat systém včasného varování před raketovým útokem. Experti si tento příslib vyložili jako svědectví o nové úrovni obranné spolupráce mezi někdejšími rivaly za dob komunismu, protože těmito systémy disponují jedině Spojené státy a Rusko.

Ruský expert Sergej Luzjanin předpokládá, že Putinovým cílem je napomoci k obnově strategické rovnováhy, dotčené vystoupením Spojených států z dohody o zákazu raket středního a krátkého doletu (INF) z roku 1987.

„Zrušení INF Spojenými státy nebyl úder proti Rusku, ale proti Číně, protože 90 procent čínských raket spadá do této třídy,“ upozornil expert.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme