SOUTĚŽ: V hlavní roli Tomáš Holý. Vyhrajte grafický román o životě známého herce, který chtěl být sám sebou

Nuselský grafický román. Tak zní podtitul nové knihy spisovatele a básníka Oty Karse, která částečně navazuje na biografii jeho blízkého přítele, známého dětského herce Tomáše Holého, za niž v roce 2018 převzal Magnesii Literu – Kosmas cenu čtenářů. Útlý grafický román provází ilustrace Kristýny Plíhalové alias Cziny. V hlavní roli Tomáš Holý můžete tento týden vyhrát v pravidelné knižní soutěži serveru iROZHLAS.cz.

Knižní soutěž Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukázka z knihy V hlavní roli Tomáš Holý | Zdroj: Nakladatelství Argo

Grafický román originálně zpracovává životní příběh Tomáše Holého propojený se životy jeho blízkých. Zároveň vykresluje, jak těžké je zůstat sám sebou pod tlakem slávy a očekáváním druhých. Všemu ovšem Tomáš čelí s energií, chutí, vynalézavostí a humorem jemu i mládí vlastním.

„Je to můj příběh o Tomášovi, klukovi, který rád žil, jeho mamince a taky našem přátelství,“ píše v doslovu Ota Kars.

Kniha kombinuje několik výrazných kresebných stylů odlišujících, zda se jedná o vzpomínku, filmové záběry nebo přelomové životní téma. Zda jde o dětství a filmování, dospívání a lásky nebo život po životě.

Ukázka z knihy V hlavní roli Tomáš Holý | Zdroj: Nakladatelství Argo

Nečekejte ale historky z natáčení. Pár jich tu najdete – třeba tu, jak Holého filmová kariéra začala tím, že ho jako svého roztomilého a šikovného synovce doporučil Holého strýc režisérovi Oldřichu Lipskému, který narychlo sháněl dětského herce do malé role v komedii Marečku, podejte mi pero.

Spíše však jde o příběh mladíka, který chtěl být sám sebou, skutečný Tomáš Holý. Jak v románu stojí: V hlavní roli svého života.

„Teď je příběh ukončený. Příběh, který se stal. Vzhledem k formě zpracování i dalším možnostem není ale dokonale přesným detailním popisem událostí a účastníků,“ vysvětluje Kars.

„V rámci příběhové redukce je to příběh pravdivý, ale značně individualističtější, než skutečně byl. Bylo nás u toho často víc a každý by mohl vyprávět tu svoji ‚story‘.“

Pravidla soutěže

Přečtěte si Obecná pravidla soutěže o knihy se zpravodajským serverem iROZHLAS.cz

Ota Kars býval přezdíván Iggy Pop české poezie – sám se označuje za veršotepce a prozorytce. Na kontě má básnické sbírky Bezecesta, Spalte tuto knihu, trojsbírku Smrtelná hodina, Patetická utrpení lásky a Obscénní pohyby básní, které souhrnně vyšly jako Chutný juvenilní konvolut. 

Jako zatím poslední vydal sbírku Má láska je k***a. Nyní pracuje na novele Šílená láska z let devadesátých a dokončuje knížku ze současnosti s pracovním názvem Projetá samota. Jeho grafický román V hlavní roli Tomáš Holý vydalo nakladatelství Argo.

Kristýna Plíhalová v krátkých komiksových příbězích, které publikuje na sociálních sítích, zaznamenává nejrůznější dobrodružství svých dětí. Její komiksy pravidelně vycházejí v různých časopisech. Ilustrovala také řadu knih pro děti a mládež, svými schopnostmi přispívá také k tvorbě dětských pořadů České televize.

Pokud se chcete zapojit do soutěže o 10 grafických románů V hlavní roli Tomáš Holý, napište nám až do tohoto pátku 13. srpna do 18.00 na e-mailovou adresu soutez.irozhlas@rozhlas.cz odpověď na následující otázku:

Jak se jmenuje poslední a také jediný televizní seriál, ve kterém si zahrál Tomáš Holý?

Do odpovědi uveďte:

  • Jméno a příjmení
  • Adresu pro případ výhry
  • Telefon, případně e-mail

Výherce bude server iROZHLAS.cz losovat ze správných odpovědí, každý se může v daném kole účastnit pouze jednou. Více se dočtete v pravidlech.

red Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme