Slavná divadelní hra Alma má před sebou českou premiéru
V Martinickém paláci v Praze se dnes večer odehraje jedno netradiční představení. Mezinárodní herecký soubor předvede hru izraelského dramatika Joshuy Sobola Alma, inspirovanou životními osudy manželky skladatele Gustava Mahlera. Divadelní hru, která měla už 400 repríz, označují odborníci za polydrama.
Inscenace Alma by se dala českému divákovi přiblížit nejjednodušeji asi jako divadelní kinoautomat. Představení probíhá paralelně v několika místnostech a tak je jen na divácích, osud které z postav se rozhodnou sledovat. Vladimír Hulec z divadelních novin hru už viděl dvakrát.
„Já jsem záměrně šel podruhé s úplně vedlejší postavou a ta má své drama, ten dramatik to napsal šikovně v tom smyslu, že vychází z reality, z dokumentů té doby, vlastně ale vznikly různé dramatické situace, které si sami vytváříte a někde se zase sejdete. Je to takové velmi příjemná, aristokratická show.“
O tuhle nezvyklou formu si tak trochu řekly spletité životní osudy manželky Gustava Mahlera Almy. Kromě toho, že byla třikrát vdaná, měla celou řadu dalších vztahů. Zachytit postavu této femme fatale bylo výzvou pro izraelského dramatika Joshuu Sobola.
„Napsala svou vlastní autobiografii, kde samozřejmě vypráví o svém životě tak, jak se jí to hodilo. Ale protože se pohybovala v blízkosti slavných lidí, jejichž život zkoumala potom řada historiků, můžeme si zase z jiných zdrojů dobře doplnit důležité detaily. Třeba o Almině manželství s Gustavem Mahlerem se zmiňuje řada knih, podrobně o Almě píší také životopisci Oskara Kokoschky. Když porovnáte všechny tyhle zdroje, zjistíte že vytvořit jednu jedinou knihu, jednu jedinou verzi života Almy Mahlerové prostě není možné,“ říká režisér Paulus Manker.
Alma v nastudování rakouského režiséra Pauluse Mankera se hrála už na třech kontinentech, v Evropě mimo jiné ve Vídni a v Benátkách. Tvůrci se snažili, aby to bylo na místech, která mají s Almou Mahlerovou jistou spojitost. A stejně tomu je i v případě Prahy. Sám Manker se ve své inscenaci objeví i v roli malíře Oskara Kokoschky.
„Jeden z důvodů bylo i sté výročí úmrtí Almina prvního manžela Gustava Mahlera, které připadlo na začátek května. Z Čech pocházel její třetí manžel, básník a spisovatel Franz Werfel, v Praze třeba pracoval i její učitel hudby Alexander Zemlinsky, české kořeny měl další její osudový muž, Oskar Kokoschka. To, že se Alma bude hrát v Praze, je vlastně takový návrat domů.“
Neobvyklá inscenace s mezinárodním obsazením se bude hrát v pražském Martinickém paláci až do 2. července celkem čtrnáctkrát. Podrobnosti najdete na webových stránkách alma-mahler.at/cz.