Dokument o komunistickém soudci Vašovi ocenilo publikum v pražské MeetFactory

Dokument Vrahem z povolání mapuje osobnost fanatického komunisty Karla Vaše. Ten jako soudce a prokurátor v padesátých letech poslal na smrt dvacet lidí, další stovky odsoudil k dlouholetým trestům. Snímek, který natočili historik Pavel Paleček a režisér Jan Bělohlavý, v premiéře shlédli diváci pražské MeetFactory.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý komunistický prokurátor Karel Vaš | Zdroj: ČTK

Historik Pavel Paleček strávil prací na dokumentu o Karlu Vašovi pět let.

„Vaš to měl všechno intelektuálně zdůvodněné. V tomto byl ve své době velice nebezpečný, proto také byly dva pokusy ho zavraždit. Byl málokdo i v rámci komunistické justice, kdo byl schopen se mu postavit,“ popisuje své pocity Paleček.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dokumentu Vrahem z povolání natáčela redaktorka Eva Rajlichová.

S Vašem natočil celkem devět hodin materiálů. Na poslední chvíli se povedlo získat i výpovědi pamětníků, řadě z nich už bylo kolem devadesáti. Generál Kácha nebo Trudie Bryksová, vdova po válečném hrdinovi stíhači Josefu Bryksovi, se už premiéry nedožili.

Působivá je výpověď Milana Píky, syna divizního generála Heliodora Píky, odsouzeného k smrti ve vykonstruovaném procesu vedeném právě Karlem Vašem.

„Jediné, co mi ve filmu scházelo, bylo slovo nějakého medicínského specialisty z psychiatrické branže, protože ten by k tomu určitě řekl docela dost vážné slovo,“ hodnotí práci dokumentaristů Jiří Rajlich z vojenského historického ústavu.

Divák se po osmdesáti čtyřech minutách jen ptá, jak je možné, že Vaš nebyl po roce 1989 za své kruté činy potrestán.

„Karel Vaš byl obžalován pouze a jenom za jeden jediný případ, kdy vynesl rozsudek smrti a způsobil justiční vraždu,“ dodává Paleček.

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme