Novátorský film Alois Nebel má oficiální českou premiéru

Po prestižních filmových přehlídkách v Benátkách a Torontu přichází film Alois Nebel i do českých kin. Adaptace komiksové trilogie autorů Jaroslava Rudiše a Jaromíra Švejdíka trvala 2 roky a stála 80 milionů korun. Poprvé v historii české kinematografie použili tvůrci techniku rotoskopie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Krobot jako Alois Nebel | Foto: www.aloisnebel.cz

Metoda byla v českém filmu použita vůbec poprvé, ale diváci ji mohli vidět třeba v úspěšném snímku Valčík s Bašírem. Zjednodušeně řečeno - jde o převod hraných záběrů do kreslené podoby.

Filmový Alois Nebel získal díky rotoskopii velmi speciální atmosféru, která výborně doplňuje děj. Ten se dotýká i stále bolavého místa české historie, tedy poválečného odsunu Němců, ale také sametové revoluce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Eva Rajlichová natáčela s představiteli a animátory filmu Alois Nebel

Hlavní roli postaršího železničáře svěřil režisér Tomáš Luňák Miroslavu Krobotovi, který prozradil Radiožurnálu, že je spokojen i s vyzněním snímku:

„Myslím si, že taková ta výtvarná nebo stylizovaná poloha filmu je strašně důležitá, je to pro mě obrazově fascinující. Otázka je, co tomu řekne běžný divák, který chce vidět realistický hraný příběh. Ale je mi to jedno.“

Animátoři byli postaveni před nelehký úkol. „Bylo to těžké v tom, že jsme se snažili zachovat hereckou akci. Jemné nuance herců vypadaly v animaci vlastně špatně, jako chyba. Museli jsme najít nějakou zlatou střední cestu. Rychlý pohyb v animaci vypadá pěkně, ten jsme se snažili jet podle herecké akce, ale když tam měli pánové Krobot nebo Roden třeba nepatrné chvění brady, na to jsme se s prominutím vykašlali a udělali základní pohyb,“ vysvětluje hlavní animátorka filmu Pavla Dudová.

„Každý člověk má nějaké své výtvarno. Proto jsme jednu postavu dávali jednomu animátorovi a on si ji potom nějak převedl k obrazu svému,“ prozrazuje. „Já jsem animovala hlavně paní Babčákovou, která hrála Bertu, pana Rodena, který hrál postavu němého, a potom různě i pana Krobota.“

Aloisi Nebelovi přeje většina českých kritiků. Oceňují především uhrančivou atmosféru filmu, za kterou snímek vděčí rotoskopii. Česká filmová a televizní akademie vyslala film Alois Nebel bojovat o prestižního Oscara za nejlepší cizojazyčný film.

Večírek po premiéře bude stylový. Odehraje se na Hlavním nádraží.

Eva Rajlichová, Lucie Maňourová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme