Plzeň opět hostí přehlídku českých celovečerních filmů Finále

O Zlatého ledňáčka budou soutěžit české filmy na přehlídce Finále v Plzni. Letos je to už dvacátý šestý ročník.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Filmový festival Finále Plzeň 2013 | Foto: Festival Finále Plzeň

Diváci budou mít možnost vidět v premiéře také jeden díl ze seriálu České století, který připravuje režisér Robert Sedláček.

Všechnu moc lidu Stalinovi, díl mapující převzetí moci komunisty v Československu v únoru 1948 z očekávaného seriálu České století, bude jedním z taháků letošního festivalu Finále v Plzni.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dalším ročníku filmové přehlídky Finále Plzeň mluvila Eva Rajlichová

„Od začátku, když sledujete mé filmy, tak prostě to největší drama se pro mě odehrává mezi dvěma lidskými tvářemi. S tím jsem se báječně našel s Kosatíkem,“ říká o svém seriálu věnovaným moderní české historii režisér Robert Sedláček.

Ve zmíněné části se objeví v rolích komunistických funkcionářů Jan Budař, Jiří Vyorálek nebo David Novotný.

A zájemci budou moci zhlédnout i pracovní verzi dalšího dílu s názvem Zabíjení soudruha.

Do hlavní soutěže letošního finále vybrali pořadatelé letos celkem 10 filmů.

„Asi ten nejdůležitější klíč, kromě samozřejmě kvality snímku, je to, že máme mezinárodní porotu a chceme, aby verdikt nějakým způsobem zohledňoval možnou srozumitelnost českého filmu pro zahraniční publikum,“ vysvětluje ředitel přehlídky Ivan Jáchim.

Významný prostor věnuje Finále každý rok také dokumentům. A to jednak v soutěžní sekci, kde nechybí ani loňský vítěz z Jihlavy snímek Lukáše Kokeše a Kláry Tasovské Pevnost. A potom je připravená retrospektiva dvou výrazných tvůrců Filipa Remundy a Víta Klusáka.

„Většina dokumentů je poměrně pěkně kontroverzních. Docela nám to jakoby sedí s německou sekcí, kterou připravujeme. Protože jsou tam témata, o kterých se budeme bavit na panelových diskusích.“

Finále také připomene tři významné domácí osobnosti spojené s filmem -režisérku výtvarnici a také scénáristku Ester Krumbachovou, spisovatele Pavla Kohouta a režiséra dětských filmů Břetislava Pojara.

V sekci Zoom se zaostří na Německo. „I v podstatě Industry days, které vznikly jako platforma pro filmové profesionály v minulém roce, bude letos zaměřena na spolupráci s Německem. Diváci uvidí čtyři nové německé dokumenty, čtyři německé celovečerní hrané filmy,“ dodává koordinátorka festivalu Eva Košařová.

Festival Finále potrvá v západočeské metropoli až do 27. dubna.

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme