Lidé se na Vyšehradě naposledy rozloučili s Josefem Sukem

Zpěv, varhany, proslovy a květiny. Známé osobnosti i široká veřejnost vyprovodili houslového virtuóza Josefa Suka na jeho poslední cestě. Na pražském Vyšehradě se konala zádušní mše pod vedením kardinála Miloslava Vlka.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zádušní mše za Josefa Suka na Vyšehradě

Zádušní mše za Josefa Suka na Vyšehradě | Foto: Filip Jandourek

Bazilika sv. Petra a Pavla byla zaplněná do posledního místa a mnozí ještě stáli. Zádušní mše se zúčastnil i prezident Václav Klaus, podle kterého odešla jedna podstatná část českého kulturního bohatství a zároveň člověk nesmírného charakteru.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sukovu pohřbu na pražském Vyšehradě byl přítomen i redaktor Nikola Bojčev

„Můj přítel, ve své době žijící legenda houslové hry. Člověk, který udělal pro českou kulturu a pro ty, co hrají na housle, strašně moc. Bude mi moc chybět,“ řekl o Sukovi houslista Pavel Šporcl, který také nechyběl mezi hosty.

Za magistrát hlavního města Prahy se přijel rozloučit primátor Bohuslav Svoboda: „Pro českou společnost a české umění je to ztráta nesmírná. On byl nejenom veliký umělec, ale i obrovský učitel a obrovsky slušný člověk.“

„Znal jsem se s ním ještě z doby, kdy jsem starostoval v Berouně, kdy byl několikrát účasten Talichova festivalu,“ zavzpomínal ministr kultury Jiří Besser, který se měl brzy s Josefem Sukem setkat, houslistova nemoc tomu ale zabránila.

Zádušní mší rozloučení s Josefem Sukem nekončilo. Smuteční hosté po jejím završení vyprovodili rakev na vyšehradský hřbitov, kde ji uložili do rodinné hrobky. A památku pravnuka Antonína Dvořáka uctili květinami a věnci.

Josef Suk. | Foto: ČTK

S jedním z nejlepších českých houslistů se již ve čtvrtek také rozloučila veřejnost na vzpomínkovém obřadě v Dvořákově síni pražského Rudolfina.

Josef Suk studoval od roku 1945 pražskou konzervatoř, v letech 1950 - 52 byl primáriem Pražského kvarteta, roku 1951 založil Sukovo trio, se kterým absolvoval i řadu zahraničních cest a získal řadu cen. V roce 1974 založil Sukův komorní orchestr, jehož uměleckým vedoucím byl až do roku 2000. Od roku 1961 byl také sólistou České filharmonie.

Kromě řady dalších ocenění byl v roce 1999 vyznamenán Medailí za zásluhy 1. stupně a v roce 2002 Řádem čestné legie, nejvyšším francouzským státním vyznamenáním. Působil také jako pedagog nebo člen porot mezinárodních soutěží.

Milan Kopp, Nikola Bojčev, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme