Cenu Ferdinanda Peroutky dostal i redaktor Českého rozhlasu 6

Novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky za rok 2011 si z panteonu Národního muzea odnesli tři novináři. Jaroslav Spurný z časopisu Respekt, Radka Kvačková z Lidových novin a redaktor Českého rozhlasu 6 Jan Bednář.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zleva Jaroslav Spurný, Radka Kvačková a Jan Bednář

Zleva Jaroslav Spurný, Radka Kvačková a Jan Bednář | Zdroj: ČTK

Vedoucí redaktor zahraničně-politické rubriky publicistického pořadu Názory a argumenty Českého rozhlasu 6 dělal o Peroutkově osobnosti dlouhý seriál, týkající se jeho komentářů z padesátých a šedesátých let. Osobnosti Ferdinanda Peroutky si velmi váží.

„Když jsem se do toho začetl, tak mě to úplně uchvátilo, jsou to nesmírně moudré úvahy vzdělaného člověka a něco, co dnes už nečteme. Pro mě je Ferdinand Peroutka postava bájná a ceny si samozřejmě velmi vážím,“ řekl Jan Bednář.

Dalším laureátem je redaktor a zástupce šéfredaktora časopisu Respekt Jaroslav Spurný, který se dlouhodobě věnuje české politické scéně a zajímavým kauzám i nebezpečným vazbám české policie na organizovaný zločin.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předávání cen Ferdinanda Peroutky sledovala Zuzana Filípková

„Je to člověk, který se nebojí odkrývat kauzy, do kterých by 95 procent lidí z pudu sebezáchovy nešlo. Je to člověk nesmírně odvážný, říká předseda sdružení FP Jiří Kánský. Jak tvrdí sám Jaroslav Spurný, cena ho motivuje i k jeho dalším žurnalistickým cílům.

„Je tu něco, co novinařině skutečně chybí a to je popsat, proč žijeme v systému, který není lidmi úplně přijímán, kde jsou příčiny, jak to vzniklo. O to se nikdo nepokusil a je jaksi v duchu těchto velikánů se o to pokusit."

Cenu převzala také Radka Kvačková, která sice vystudovala dokumentární film na pražské FAMU, ale rozhodla se vydat na dráhu novinářskou. Způsobem a tématy psaní se řadí mezi každodenností inspirovanou žurnalistiku. Od roku 1990 pracuje v Lidových novinách, kde už 14 let vede přílohu Akademie.

„V téhle zemi je málo lidí, kteří rozumí školství tak, jako ona,“ dodává Jiří Kánský.

Důležitý je morální kredit

Členem sdružení, které ceny uděluje, je i synovec klasika české žurnalistiky Ferdinand Peroutka. Sdružení podle něj dbá na to, aby měli nositelé ceny mimořádné kvality profesní i lidské.

„My máme v našich pravidlech, že dílo oceněného by mělo také obsahovat vysoký morální kredit a kvalitní žurnalistickou práci, jedná se tedy také o posuzování podle humánních a morálních kritérií.“

Cenu Ferdinanda Peroutky od roku 1995 získalo přes 50 novinářů, mezi nimi i rozhlasoví publicisté – například Jana Klusáková nebo Milan Slezák. V loňském roce si ocenění odnesli Ludvík Vaculík, Zdenek Slouka a Vítězslav Houška.

Igor Maňour, Zuzana Filípková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme