Nositel ceny Artis Bohemiae Amicis Jiří Stránský se psaním určitě nekončí

Je mu osmdesát let, prožil osm let v komunistických lágrech a stále srší optimismem. K tomu napsal úspěšný román Zdivočelá země, několik her i pohádkových knížek. Řeč je o spisovateli Jiřím Stránském. Ministr kultury Jiří Besser mu předal nejvyšší resortní vyznamenání Artis Bohemiae Amicis.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pamětník Jiří Stránský

Pamětník Jiří Stránský | Foto: Tomáš Adamec

Letos osmdesátiletý Jiří Stránský je mnoha lidmi vnímaný jako životní optimista a současně zapřisáhlý odpůrce totalitních režimů.

„Když jsme byli v jednom lágru, tak nás náčelník donutil, že máme svým rodinám napsat, že se nám daří dobře a my jsme dali do kupy takovou partu kluků a napsali jsme: ‚Mám se dobře, patří mi to‘,“ vzpomíná Jiří Stránský.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Michaely Veteškové o životě a díle Jiřího Stráského

Podle svých slov při slavnostním ceremoniálu na děkovné řeči příliš není, ale svou používanou definici pesimismu a optimismu v Nosticově paláci přeci připomněl. Jeho babička o tom říkala, že optimistu víc věci těší, zatímco pesimistu víc věcí štve.

„Asi se tím liším od ostatních, ale já každou knížku, ať už tlustou nebo tenkou, nosím tak dlouho v hlavě, dokud mi ti pajduláci takzvaně ‚neoživnou‘ a pak sednu a napíšu to,“ vysvětluje svůj způsob psaní Jiří Stránský.

Pamětník Jiří Stránský | Foto: Tomáš Adamec

Do roku 1989 byl zakázaným autorem. Stránského tvorba vychází ze zkušenosti člověka, který byl za komunistického režimu dvakrát ve vězení. Svou první knížku povídek nazval 'Štěstí' a během pobytu v komunistickém lágru vznikly také Stránského pohádkové knížky.

Povídky i pohádky pro děti

„Já to měl jednoduché: vydal jsem knížky, které jsem posílal z kriminálu svým dětem, a dostala to moje vnoučata, takže já jsem si nemusel dělat násilí,“ dodává Jiří Stránský se smíchem.

Vězení není v jeho pohádkách tematizováno, protože když byl podruhé zavřený, bylo jeho dcerce už osm a půl roku. Aby jeho nucený pobyt ve vězení neprobrečela, dopisy jí psal jakoby ze zámoří – o kapitánech a lodích.

„Synovi jsem zase psal román o takovém klukovi, který utekl z děcáku. Ilustroval to Matěj Forman. A hrají podle toho hry skauti po celé republice. To je pro mě úžasná radost,“ dodává Jiří Stránský.

Michaela Vetešková, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme