Román Jáchymov se vrací k vykonstruovanému procesu s hokejisty

Někdy si svoji vlastní historii musíme nechat vyprávět od cizinců. Příkladem toho je i nová kniha Jáchymov, kterou napsal Rakušan Josef Haslinger, a která vyšla v Německu. Románový příběh se inspiroval životem legendárního brankáře československé hokejové reprezentace Bohumila "Boži" Modrého. Německé a rakouské publikum se z knihy dozví o vykonstruovaném procesu s československými hokejisty v roce 1950. Na český překlad si román bude muset ještě počkat, oslovení vydavatelé totiž neměli zájem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Věž smrti v Jáchymově

Věž smrti v Jáchymově | Foto: Zdeněk Kovařík

Spisovatel Josef Haslinger není žádný nováček. Na kontě má již celou řadu literárních ocenění a úspěšných knih. Tématem pracovních lágrů v Československu ale tentokrát překvapil.

„Komunismus se sice historicky víc dotýká Čechů než Rakušanů, je to ale hlavně součást celoevropské historie. Je čas vypořádat se s iluzemi, které pořád leckde na západě o komunismu přetrvávají. Zároveň není snadné pohlédnout pravdě do tváře a podívat se zpříma na svoji vlastní minulost. Češi ani Slováci už nejsou svázaní s východním blokem, teď jsme všichni stejní Evropané, a tak se musíme s minulostí vypořádat společně,“ vysvětluje autor.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Vojtěch Berger se ve Vídni zúčastnil autogramiády knihy Jáchymov

Z někdejšího elitního brankáře československé hokejové reprezentace Romana Modrého udělali komunisté ústřední postavu protistátní skupiny. Jádro hokejového týmu, který se v roce 1950 chystal na mistrovství světa v Londýně, státní bezpečnost zatkla a postavila před soud. Údajně za to, že hokejisté vyvíjeli protistátní činnost a připravovali se na emigraci.

Hráči dostali v monstrprocesu vysoké tresty a museli pracovat v uranových dolech, Bohumil Modrý konkrétně v Jáchymově. Na následky ozáření později zemřel. V knize jsou použity celé pasáže z autentických vzpomínek jeho dcery Blanky, která už desítky let žije ve Vídni.

„Já jsem do Jáchymova nikdy nechtěla jet, mě by to hrozně rozrušilo. Já to nechci vidět, musím se přiznat. Postava mého tatínka je pochopitelně autentická i všechna fakta, kde hráli a jak hrál a tak dále. Je to v podstatě biografie,“svěřila se Blanka Modrá.

Žádná suchá fakta

Autor knihy Josef Haslinger ovšem nechtěl psát jen prostý životopis, ale vylíčit čtenářům poutavý příběh. Do knihy se tak ani zdaleka nedostaly všechny informace ze soudních spisů a z výslechů státní bezpečnosti, které má rodina k dispozici:

„Věděl jsem od začátku, že chci psát román, protože ten nabízí mnohem pestřejší výrazové prostředky než suchá fakta. Takhle se kniha dostane k širšímu okruhu čtenářů.“

Kniha Jáchymov si přímo říká o český překlad. Blanka Modrá prý ale nenašla českého vydavatele, který by projevil o téma skutečný zájem. Mrzí ji to především proto, že příběh je spjatý s českým prostředím.

Doteď vyprávěli příběh zatčených hokejistů hlavně Modrého spoluhráči z reprezentace. Blanka Modrá by ale jednou ráda přidala také svůj kompletní pohled na celý případ, tak jak jí všechno vyprávěl její otec.

Vojtěch Berger, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme