Státní cenu za literaturu dostane Daniela Hodrová a Martin Hilský

Spisovatelka Daniela Hodrová a překladatel Martin Hilský získají Státní cenu za literaturu a překladatelské dílo za letošní rok. Ocenění převezmou na půdě Národního divadla u příležitosti státního svátku - výročí vzniku samostatného Československa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martin Hilský | Foto: Jan Sklenář

Daniela Hodrová získala Státní cenu za literaturu za román Vyvolávání, který je podle porotců ‚snovou mozaikou českého kulturního života‘. Porota prohlásila, že jde o ‚symfonii paměti‘. Oceněna bude i za dosavadní literární tvorbu.

Státní cenu za literaturu dostala žena-spisovatelka teprve podruhé v historii.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Světa o druhé na Rádiu Česko byl předseda českého PEN klubu Jiří Dědeček

Portál iLiteratura.cz ale román Vyvolávání příliš kladně nehodnotí. „Román Vyvolávání nepřináší nic převratně nového a spíše jen dokládá, jaké bizarnosti ještě snese epický žánr pod rouškou postmoderny."

Podle předsedy českého PEN klubu Jiřího Dědečka ale oceňovaná kniha nemusí přinášet nic nového.„Myslím si, že by měla především zaujmout, bavit, a něco nějakým způsobem čtenářům objevit, ale nemusí to být úplně nové,“ řek ve Světě o druhé na Rádiu Česko Dědeček.

Odborník na Shakespeara

Martin Hilský dostane Státní cenu za překladatelství za kompletní překlad díla Williama Shakespeara, kterého překládal 28 let.

Podle porotců tkví jeho přínos především v tom, že Hilského překlady jsou věrné originálům Shakespearových děl a zároveň jsou hratelné v divadle.

Jiří Dědeček by ale ocenil jiného odborníka na Shakespeara. „Jakkoli si pana Hilského hluboce vážím a mám jeho překlady rád, tak když mám číst Shakespeara, dávám přednost Jiřímu Joskovi,“ sdělil Rádiu Česko.

Vedle Státních cen dnes v pražském Nostickém paláci zazněla i jména letošních laureátů Cen ministerstva kultury za přínos divadlu, hudbě, výtvarnému umění, architektuře, kinematografii a audovizi.

Ondřej Černý, Květa Moravcová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme