Týden knihoven nabízí amnestii za nevrácené knihy

Patnáctým krajem České republiky je kraj knihoven! Tímto sloganem začíná už 15. ročník Týdne knihoven, který zve na návštěvu a seznámení s novými službami.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Knihovníci Josef Straka, Tereza Fantlová a Petr Hauzírek | Foto: Městská knihovna v Praze

Týden začíná akcí nazvanou VŘSČ – Velkým Říjnovým Společným Čtením, letos věnovaným Karlu Jaromíru Erbenovi.

„Kromě toho je užitečné jít do knihovny pro různé slevy a amnestie. Ve většině knihoven různým dlužníkům odpustí nevrácené knihy. Je možné se třeba bezplatně zaregistrovat, v řadě knihoven probíhají týdny otevřených dveří a také třeba burzy vyřazených knih,“ láká k návštěvě ředitel Knihovnického institutu Národní knihovny a předseda Svazu knihovníků a informačních pracovníků ČR Vít Richter.

Přehrát

00:00 / 00:00

Gabriela Jarkulišová ze Svazu knihovníků a informačních pracovníků ČR upozorňuje ve Světě o deváté na stav čtenářství v Česku

Odlišně zaměřené jsou i jednotlivé dny Týdnu knihoven. Pondělí je určené pro seniory, středa pro děti, pátek pro menšiny, sobota pro celou rodinu a na své si přijdou i fanoušci elektronických knih.

„Týden knihoven je především o čtení a je jedno, jestli v ruce držíte papírovou nebo elektronickou knížku. Důležité je umět číst,“ naráží na čtenářskou gramotnost garantka akce Gabriela Jarkulišová ze Svazu knihovníků a informačních pracovníků České republiky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si rozhovor Lucie Výborné s předsedou Svazu knihovníků Vítem Richterem z Národní knihovny ČR o Týdnu knihoven

Čtenářství a čtenářskou gramotnost podle Jarkulišové sledují dlouhodobé výzkumy. „Čte se poměrně pořád stejně, čas nám neubírají žádné druhy médií, ale není to moc slavné se čtenářskou gramotností, tedy s porozuměním textu,“ shrnuje závěry výzkumu týmu kolem doktora Trávníčka z Akademie věd ČR.

Zítra se budou v rámci letošního ročníku Týdne knihoven vyhlašovat ceny ministerstva kultury – Knihovna roku 2011, cena především pro knihovny menších obcí, a Městská knihovna roku. „Základním kritériem je, aby knihovna byla báječné místo k setkání v dané komunitě,“ vysvětluje Jarkulišová.

Alžběta Havlová, Tomáš Pavlíček, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme