V ČR je první 'Velký knižní čtvrtek', vycházejí lákavé novinky
13. říjen je pro Českou republiku a Velkou Británii ‚knižním superčtvrtkem‘. Zatímco ve Velké Británii jde už o zavedenou událost, pro Čechy je to novinka. Poprvé se dohodlo celkem 9 nakladatelů a v jeden jediný den vydávají své nejlákavější novinky.
Vůbec poprvé v Česku vychází základní dílo Alexandra Solženicyna Souostroví Gulag, kniha dalšího krimi případu od norského autora Joa Nesbo Pentagram nebo nejnovější román Umberta Eca Pražský hřbitov.
Eco se ve svém šestém románu vrací do 19. století. Děj se točí kolem vzniku Protokolů sionských mudrců - falza, podle kterého Židé plánovali globální spiknutí a postupné ovládnutí světa.
Detaily k románu Umberta Eca Pražský hřbitov popsal v Ranním Radiožurnálu překladatel Jiří Pelán
Tento podvrh zásadně ovlivnil dějiny. Byl záminkou k antisemitismu a Adolf Hitler jím zdůvodňoval holocaust.
„Román má přes 400 stran. Když to hodně zestručním, upozorňuje na to, že i Protokoly mají zhruba stoletou historii. Na počátku této historie stojí spis, který vyšel již v roce 1792, jehož autorem je toulouský jezuita abbé Barriel, a kde se hovořilo o francouzské revoluci. Byla vysvětlována jako velkolepé spiknutí, poslední fáze prastarého spiknutí, které se táhne až někam k templářům,“ vysvětlil pozadí protokolů překladatel Josef Pelán v Ranním Radiožurnálu a dodal:
„V konkrétní historické situaci aktéry spiknutí, jeho strůjci, jsou jakobíni, filozofové a zednáři. Tam ještě židé nefigurují, ale vzápětí se objeví další text, který upozorňuje na to, že v každé společnosti se vždycky nachází židé. Ať jsou to jakobíni nebo zednáři, a že oni jsou pravým motorem všech takových konspirací.“
Nové tituly lákají čtenáře, lidé málo čtou
Mezi 10 novinkami jsou i české. Čtenáři se mohou těšit na novou knihu Marta v roce vetřelce od Petry Soukupové, novinkou je i Nevěra po americku od Martiny Formanové. Rozhovor s Jiřinou Šiklovou obsahuje kniha s názvem Bez ohlávky, další publikaci napsal i katolický kněz a filozof Tomáš Halík - Úvahy na prahu tisíciletí.
Jde o tituly, které by měly české čtenáře zaujmout a přimět k návštěvě knihkupectví a to je také hlavní důvod ‚superčtvrtků‘.
„Co se týče marketingu obecně, je docela zajímavý příklad – teď je velkou módou v českých knihkupectvích severská detektivka. Velký vliv na to má mýtus kolem Stiega Larsena a jeho Milénia a ti další autoři se takzvaně vezou, ale zároveň je to podpořeno marketingem,“ řekl publicista Pavel Mandys ze sdružení LITERA a dodal:
„Většina těch knih, co měla úspěch, měla poměrně silnou marketingovou podporu.“ Podle Mandyse je nápaditý marketing v současné době důležitější čím dál víc.
Tím i potvrzuje důvody organizátorů superčtvrtků z internetového obchodu Kosmas. Prošli ediční plány různých nakladatelství a na knižním veletrhu těm vybraným nabídli, jestli by se projektu chtěly zúčastnit.
Hostem Světa o osmé na Rádiu Česko byl autor projektu Velkého knižního čtvrtku a ředitel velkoobchodu Kosmas Josef Žák
Volili tak, aby v top desítce byla jak detektivka, kniha pro ženy tak i životopis. Přivedla je k tomu nutnost, protože během letošní roku si knihu koupilo málo lidí.
Podle nejnovějších průzkumů Akademie věd a Národní knihovny totiž střední generace ve srovnání s obdobím před 5 lety přestává mít o knihy zájem. „Asi nějaké novodobější tlaky na ně dolehly víc. Tady se silně propadla se čtením,“ uvádí vedoucí výzkumů o tom, jak Češi čtou, Jiří Trávníček.
Akci doplní autogramiády
Velký knižní čtvrtek bude mít i doprovodný program v podobě autogramiád některých autorů.
„Hlavní stan akce je v Neoluxoru na Václavském náměstí, kde proběhne autogramiáda Martiny Formanové a Petry Soukupové, naproti na Václavském náměstí v knihkupectví Academia má autogramiádu Jiřina Šiklová,“ řekl ve Světě o osmé na Rádiu Česko autor projektu a ředitel velkoobchodu Kosmas Josef Žák.
Velký knižní čtvrtek by mohl navázat na českou tradici z let před rokem 1989, kdy se v tento den před mnohými knižními obchody dělaly dlouhé fronty lidí, aby si koupili a přečetli dobrou knížku.