Kopie rukopisu Václava IV. s odvážnými iluminacemi je k vidění v Lokti

Městská knihovna v Lokti na západě Čech vystavuje ode dneška vzácnou kopii rukopisu Václava IV. Je to faksimile jedné knihy Bible Václava IV., která vznikala v letech 1390 až 1400. Kopii rukopisu věnovalo rakouské nakladatelství Muzeu Karlovy Vary. Teď si ji návštěvníci loketské knihovny mohou na vlastní oči prohlédnout.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav IV. z Bible Václava IV. | Foto: Adriana Krobová

Vzácná kniha je uložená v tmavé kožené vazbě a po jejím otevření se až tají dech. Návštěvníky čeká překvapení v podobě iluminací zanesených na kopii pergamenu. Barevné obrazy jsou na tehdejší dobu, tedy dobu Václava IV., neobvyklé.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek Andrei Strohmaierové o vystavené faksimili bible Václava IV.ve Večerním Radiožurnálu.mp3

„Jsou zde lazebnice, které omývají Václava. Lazebnice, nutno říci, jsou spoře oděné, což na tu dobu bylo celkem neobvyklé. Často opakující se je zde takzvaný uzel lásky, který symbolizuje lásku jako takovou,“ uvedla ředitelka karlovarského muzea Lenka Zubačová.

V iluminacích se proplétají různé příběhy. Za nejúžasnější kresbu považuje Lenka Zubačová dívku oblečenou do krátké košilky.

„Lazebnice je zpravidla zobrazena s vědrem s březovou metlou, a tím i symbolizuje oživení lázeňské tradice právě v dobách společenského a mravního úpadku,“ vysvětlila.

Andrea Strohmaierová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme