Nákladové nádraží Žižkov ožilo designem. Umělci chtějí místo zachovat

V jindy prázdném chátrajícím areálu Nákladového nádraží na Žižkově je to opět jako na nádraží. Na perónech postávají skupinky lidí, vagóny na kolejištích jsou plně naložené a v přilehlých halách je vyskládána spousta krabic se zbožím. Areál, kterému ještě před několika měsíci hrozila demolice, se stal hlavním místem 15. ročníku výstavy o designu s názvem Designblok.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vozidlo Velorex v netradičním oděvu prezentuje textilní firma Kříž v Superstudiu, jemuž poskytlo prostor Nákladové nádraží na pražském Žižkově

Vozidlo Velorex v netradičním oděvu prezentuje textilní firma Kříž v Superstudiu, jemuž poskytlo prostor Nákladové nádraží na pražském Žižkově | Zdroj: ČTK

Za rezavými železnými vraty se skrývá drahá sedací souprava i obří obrazovka značkového počítače.

Uvnitř nákladních vagónů výtvarníci a designéři vytvářejí efektní, nápadité instalace.

„Líbí se mi právě ten kontrast mezi starým, plus instalace nových krásných věcí,“ říká jedna z designérek.

V betonových halách výrobci prestižních značek představují nové výrobky. U jednoho barevně vyladěného mixéru vaří kuchař Filip Sajler.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Nákladové nádraží Žižkov se za reportáží o Designbloku vypravila Michaela Vetešková

„Dát do krásné industriální budovy všechny hezké designové věci mě těší. Je příjemné tady vařit,“ svěřuje se.

Osud nákladového nádraží sleduje a fandí tomu, aby bylo zachováno a stalo se z něj kulturně společenské centrum.

Naopak divadelní technik Národního divadla Cyril Chrous podobné stavby viděl a spíš ho zajímá, kolik přestavba nádraží v moderní funkční areál bude stát a kdo ji zaplatí.

„Když jsem sem přišel poprvé, tak mi to dost evokovalo Ostravu – zrezivělé, ocelové obludy, které ale mají co říct,“ myslí si.

Jako praktik si například všiml, že schodiště jsou příliš úzká a do kolika pater je potřeba vyjít, protože tam mají v rámci Designbloku své prezentace další vyhlášené firmy.

V prostorných halách se našlo místo i pro studenty uměleckých škol. Tři z nich právě zkoušejí pomocí konfetového děla rozveselit strohé bílé betonové stěny a podlahy.

Svět kontrastů - i to odhalil prostor Nákladového nádraží Žižkov v rámci Designbloku | Foto: Michaela Vetešková

„Ten prostor má super atmosféru, ale byl smutný. Dovedla bych si tady představit i studia nebo ateliéry, filmové nebo i výtvarné,“ popisuje jedna ze studentek.

Podle studentů VUT Brno by byla škoda areál nádraží zbourat a postavit místo něj silnici nebo jiné budovy, jak měl majitel objektu původně v úmyslu.

Funkcionalistická stavba se dostala na seznam chráněných památek, proto se teď pro ni hledá nové využití. A Designblok by v tomto hledání mohl pomoci.

Jeho letošní ročník potrvá do neděle 13. října. Přehlídka má rozpočet 12 miliónů korun, loni ji navštívilo 42 tisíc lidí.

Michaela Vetešková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme