Umělecká díla, kterým hrozilo zabavení, už jsou zpět v ČR

Do Národní galerie Praha se už ze světa vrátila všechna zapůjčená umělecká díla. Radiožurnálu to potvrdil náměstek ředitele Vít Vlnas. Stažení nařídilo ministerstvo kultury kvůli hrozbě dalších exekucí. Koncem května nechal vídeňský soud kvůli exekučním nárokům společnosti Diag Human zabavit tři díla, která jsou majetkem českého státu a která byla zapůjčena na výstavě ve Vídni.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní Galerie Veletržní palác v Praze 7, Dukelských hrdinů 530/47

Národní Galerie Veletržní palác v Praze 7, Dukelských hrdinů 530/47 | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

„Pro všechny kolegy - i v zahraničí - to byl šok. Je to bezprecedentní a zásadním způsobem to vnáší nový prvek do běžné spolupráce muzeí a galerií v Evropě a po celém světě,“ říká náměstek pro sbírkovou činnost Národní galerie Vít Vlnas a s trochou nadsázky dodává, že když vídeňský soud povolil zabavení uměleckých děl jiného státu, přepsal svým způsobem dějiny umění:

„Je to něco, co v poválečné historii vzájemných vztahů mezi velkými uměleckými muzei nemá obdoby. Naši vídenští kolegové po tom, co se stalo ve vídeňském belvederu, konstatovali, že naposledy se takto umělecká díla zabavovala za Hitlera.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Michaela Vetešková o navrácení obrazů do Národní galerie v Ranním radiožurnálu.mp3

Dvě díla z Národní galerie a jedno z Moravské galerie Brno jsou podle něj bezpečně uzamčená ve speciálním trezoru v Rakousku a nedokáže určit, kdy se do Česka vrátí:

„Podmínky, ve kterých jsou díla uložena, jsou standardní a nehrozí jim žádné fyzické nebezpečí.“

Do budoucna by všechny státní zápůjčky měly mít doložku o nezabavitelnosti. Otázkou je, zda bude dostatečnou zárukou.

„Za určitých okolností údajně ano, ale zde se národní legislativy liší a je tu prostor pro další jednání,“ domnívá se Vlnas.

Národní galerie v předešlých dnech ve vší tichosti a bez mediálního zájmu svá díla z jiných států Evropy a ze Spojených států amerických odvezla. Podobně postupují další příspěvkové instituce ministerstva kultury.

Rušení výstav nehrozí

Náměstek ředitele Národní galerie Vít Vlnas popřel spekulace o tom, že by se kvůli stažení obrazů ze zahraničí zrušily také některé zahraniční projekty:

„V nejbližší době si chceme ze zahraničí půjčit některá díla starého umění, zejména reprezentující holandské malířství. Budou k vidění na výstavě věnované tomuto fenoménu na přelomu letošního a příštího roku.“

Tyto zápůjčky jsou podle něj již dojednány a nemělo by jim stát nic v cestě. Obdobně se počítá se zápůjčkami v oblasti moderního umění.

„Problém je v tom, že pro nejbližší budoucnost budeme muset přehodnotit některé naše zápůjčky do zahraničí. Ale naše nejbližší výstavní projekty by neměly být ohroženy, protože zde nejde o přímou reciprocitu,“ dodává náměstek pro sbírkovou činnost Národní galerie Vít Vlnas.

Michaela Vetešková, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme