Poprvé se do desítky nejdražších děl dostalo dílo žijícího umělce. Stalo se tak díky obrazu Theodora Pištěka Adieu, Guy Moll, který Galerie Kodl vydražila za 25,44 milionu korun.
Rekordní aukce zvláště ty letošní bezpochyby přitahují pozornost veřejnosti a pro někoho mohou být inspirací pro vlastní investici do umění. Současných mladých českých výtvarníků je u nás celá řada.
Nepřesně zachycené odpovědi nebo chybějící věty. Server iROZHLAS.cz získal dokládající rozpory v protokolaci kauzy, ve které se v roli poškozené objevila třeba Jiřina Bohdalová.
Verdikt padl na konci srpna, písemné vyhotovení trvalo přes půl roku. Na 213 stránkách soudkyně zdůvodňuje, proč zatím nepravomocně odsoudila Fröhlicha k osmiletému vězení a jeho manželku na šest let.
Musí si odpykat podmíněný trest, který mu určil Okresní soud v Břeclavi, tedy 2,5 roku s odkladem na 3,5 roku. Vinu popřel, jeho obhájce řekl, že nechá kauzu přezkoumat Nejvyšším soudem.
Představí se významná díla od renesance po dobu historismu v 19. století. V lichtenštejnské sbírce je asi 45 tisíc exponátů, z toho zhruba 1700 obrazů.
U civilního soudu se Bohdalová dožaduje milionů investovaných do falzifikátů. Ty nabízel VIP klientům banky její někdejší privátní bankéř Radek Pokluda.
Za téměř 11 milionů korun koupila Správa Pražského hradu dva obrazy Lhotáka, oblíbeného malíře prezidenta Zemana. Obrazy Dva balony a Krajina oživená stroji budou vystaveny v Obrazárně.
Díla za téměř 220 milionů korun se prodala v nedělní aukci Galerie Kodl na pražském Žofíně. Jde tak o druhou nejúspěšnější aukci v historii České republiky.
Kubín patří mezi nejvýznamnější české malíře 20. století. S výjimkou Francie, kde dlouhá léta žil a tvořil, ale není v zahraničí příliš známý. V Londýně jde ve středu do dražby najednou pět jeho děl.
Syn Pabla Picassa kritizoval pařížské muzeum za příliš rozsáhlé zápůjčky děl jeho otce. Podle Clauda Picassa muzeum riskuje jejich poškození, když je půjčuje i na podle něj podprůměrné výstavy.
Policie musí znovu prověřit případ někdejšího privátního bankéře Radka Pokludy, který prodával VIP klientům Komerční banky padělané obrazy. Nařídilo to pražské vrchní státní zastupitelství.
Zákon o restitucích platí pátý rok a za tu dobu církve dostaly nemovitosti i umělecká díla za desítky miliard korun. Zbývá už dořešit jen pár nejasných nároků, které se dostaly k soudu.
Obraz Zátiší se sokolem od českého malíře Emila Filly se v neděli na aukci v Praze prodal za 11,3 milionu korun včetně aukční přirážky. Jeho vyvolávací cena byla 5,8 milionu.
Národní galerie se pokusí mimosoudně dohodnout s řádem Milosrdných bratří, který chce vydat čtyři vzácné obrazy. O díla ze 17. století řád žádal neúspěšně v rámci církevních restitucí.
Slovanskou epopej Alfonse Muchy by mohli lidé vidět příští rok na výstavě v Obecním domě. Plátna jsou nyní v depozitáři Galerie hlavního města, kam byla uložena po návratu z výstavy v Tokiu.
Z takzvaného národního pokladu Slovenska, na který se obyvatelé pětimilionové země skládali po vzniku samostatného státu v roce 1993, zmizely desítky předmětů ze zlata.
Polská vláda koupila kolekci 86 tisíc uměleckých děl a tisíců dalších předmětů. Za jejich pořízení zaplatila sto milionů eur (2,7 miliardy korun), informovaly světové agentury. Součástí sbírky, která má podle odhadů cenu 2,3 až 2,4 miliardy eur (62 až 64 miliardy korun), je i da Vinciho obraz Dáma s hranostajem.
Italská policie oznámila vzácný objev. Podařilo se jí vypátrat van Goghovy obrazy Pohled na moře u Scheveningenu a Farníci opouštějí kostel v Nuenenu, které byly ukradeny před 14 lety v malířově vlasti. Informovalo o tom Van Goghovo muzeum v Amsterdamu.
Národní galerie vůbec poprvé zpřístupnila všechny obrazy Lucase Cranacha, které má ve svých sbírkách. Dvacítka obrazů renesančního malíře prošla opravou. Cranach patřil ve své době k nejprodávanějším umělcům. Ovládl evropský trh s uměním natolik, že pracoval pro oba hlavní rivaly reformace, Martina Luthera i katolickou církev, a maloval také oltář pro katedrálu svatého Víta.
Obraz Josefa Lady Hon na návsi se na dnešní aukci v Praze prodal za 1,32 milionu korun. Jeho vyvolávací cena byla 700 tisíc korun. Zájem byl i o tři akryly designéra a malíře Ladislava Sutnara, které dohromady vynesly 1,92 milionu korun. Dražba nabídla téměř 600 uměleckých předmětů a starožitností.
Desítky let bádání v regionálních sbírkách starého malířství už počtvrté zúročí Muzeum umění Olomouc. Tým historiků umění připravil poslední pokračování Olomoucké obrazárny - řady expozic malířských pokladů z olomouckých fondů. Po italském, nizozemském a středoevropském malířství se výstavy a vědeckého katalogu dočkalo evropské malířství 19. století. Návštěvníci Arcidiecézního muzea v Olomouci uvidí reprezentativní výběr zhruba sedmdesáti obrazů.
Obrazy Josefa Čapka, Jindřicha Štyrského a Toyen přibyly do sbírek Památníku národního písemnictví. Vzácné malby a řadu dalších předmětů z pozůstalosti básníka Jindřicha Hořejšího věnovala jeho dcera Jiřina Hořejší.
Slovanská epopej je od 1. srpna opět vystavena v pražském Veletržním paláci. Na zámku v Moravském Krumlově ji nahradily například moderní obrazy malíře Vladimíra Franze. Místní ale požadují, aby se Muchova epopej vrátila. Město totiž po jejím odvezení v roce 2011 ztratilo turisty a podnikatelé začali krachovat.