obrazy

|Michaela Vetešková, mta |Výtvarné umění

Národní galerie poprvé vystavuje všechny Cranachovy obrazy ze svých sbírek

Národní galerie vůbec poprvé zpřístupnila všechny obrazy Lucase Cranacha, které má ve svých sbírkách. Dvacítka obrazů renesančního malíře prošla opravou. Cranach patřil ve své době k nejprodávanějším umělcům. Ovládl evropský trh s uměním natolik, že pracoval pro oba hlavní rivaly reformace, Martina Luthera i katolickou církev, a maloval také oltář pro katedrálu svatého Víta.

|Blanka Mazalová |Výtvarné umění

Muzeum umění v Olomouci nabízí nový zážitek. Představuje díla evropského malířství 19. století

Desítky let bádání v regionálních sbírkách starého malířství už počtvrté zúročí Muzeum umění Olomouc. Tým historiků umění připravil poslední pokračování Olomoucké obrazárny - řady expozic malířských pokladů z olomouckých fondů. Po italském, nizozemském a středoevropském malířství se výstavy a vědeckého katalogu dočkalo evropské malířství 19. století. Návštěvníci Arcidiecézního muzea v Olomouci uvidí reprezentativní výběr zhruba sedmdesáti obrazů.

|Klára Stejskalová, Anna Kottová |Zprávy ze světa

Zemřel Cornelius Gurlitt, majitel nedávno objevené vzácné sbírky uměleckých děl

Ve věku 81 let zemřel v Mnichově Cornelius Gurlitt. Syn obchodníka s uměním se před půlrokem postaral o mezinárodní pozdvižení. Celníci v jeho bytě objevili více než 1200 vzácných obrazů. Další umělecká díla pak vyšetřovatelé našli v rodinné vile u Salzburku. Část obrazů zřejmě pochází z majetku zabaveného během 2. světové války židovským majitelům.