Vychází monografie věnovaná architektu Gočárovi
Dnes vychází monografie věnovaná dílu architekta Josefa Gočára. Šedesát pět let od jeho smrti a celých 130 let od jeho narození. Přitom právě Gočár je považován svými současnými kolegy z oboru za největšího českého architekta 20. století.
Jedná se o první komplexní knihu o Gočárovi na tuzemském trhu, která je zasazená do kontextu české a evropské architektury a designu.
„Nějaké monografie Gočárovy vyšly, ta první už za jeho života k jeho padesátinám v roce 1930, ale to byla taková malá knížečka. A možná symptomatické je, že nevyšla u nás, ale vyšla ve Vídni a v Ženevě, samozřejmě s německým textem,“ řekl na Rádiu Česko jeden z autorů monografie, historik architektury Zdeněk Lukeš.
„Potom vyšel katalog Posmrtné výstavy v roce 1947, ale to byla zase taková malá brožurka, a pak v roce 1958 monografie Marie Benešové, sice velkoformátová, ale opět velmi štíhlá. Pak nějaké výstavní katalogy, ale skutečně tento velikán české moderní kultury se nějaké velké knihy dosud nedočkal.“
Právě vycházející monografie přináší podle Zdeňka Lukeše ucelený pohled na tuto osobnost.
„My jsme se ho snažili představit skutečně komplexně. To znamená nejenom jako vynikajícího architekta, který skutečně v každém z těch rychle se střídajících stylů vytvořil nějaké stěžejní dílo, ale také jako vynikajícího urbanistu, který dal třeba tvář modernímu Hradci Králové.“
„Jako skvělého pedagoga, který na Akademii výtvarných umění vychoval celou jednu generaci skvělých architektů, především té funkcionalistické vlny, ale taky jako noblesního člověka, velkorysého, velice oblíbeného mezi lidmi,“ přiblížil novou Gočárovu monografii Zdeněk Lukeš.