Zemřel nobelista Walcott. Inspiroval se Homérem, psal i básně o kolonizaci Západní Indie

Nositel Nobelovy ceny za literaturu Derek Walcott ve věku 87 let podlehl dlouhé nemoci. Básník a spisovatel původem z ostrova Svatá Lucie v Karibiku vydal řadu sbírek, jeho nejznámější dílem je ale pravděpodobně epická báseň Omeros inspirovaná tvorbou Homéra.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Básník Derek Walcott na snímku z roku 2014 | Foto: ČTK/AP

Jeho tvorbu ovlivnila historie evropské kolonializace západoindické kultury. Západní Indie je historické pojmenování pro bahamské souostroví a antilské ostrovy, mezi něž se řadí i Svatá Lucie, kde se Walcott v roce 1930 narodil. Mezi Walcottovými předky najdeme i otroky.

Psal hlavně v angličtině, hlásil se k anglické básnické tradici, ale symbolika a imaginace čerpá z Walcottova vnitřního světa a karibských kořenů.

Napsal řadu sbírek, mimo jiné V zelené noci, Mořské hrozny, Věštec, Bílé volavky či Rozmařilec.

Nobelovu cenu dostal v roce 1992 za „poetické dílo neobyčejné zářivosti opírající se o historickou vizi, která vychází z multikulturní angažovanosti“. Před několika lety získal také básnické ocenění T. S. Eliota.

V roce 2011 byl hvězdou Festivalu spisovatelů Praha. Walcott zemřel po dlouhé nemoci ve svém domě v Karibiku ve věku 87 let.

dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme