Konec hovězího moru

První nemocí, která zcela zmizela ze světa, byly pravé neštovice. Druhou, a zatím poslední, je mor skotu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mor skotu - RNA virus

Mor skotu - RNA virus | Foto: licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.5, Rajnish Kaushik

Onemocnění způsobuje virus z čeledi Paramyxoviridae, který pochází z Asie. Do Evropy se mor skotu dostal v období pozdní Římské říše a v Africe byl poprvé zaznamenán v roce 1887. Úmrtnost nakaženého dobytka je 80 až 90 %. Člověka virus nenapadá, ale lidem, kteří jsou závislí na stádech hovězího dobytka, přináší hladomory.

V roce 1994 byl zahájen program na eradikaci moru skotu, který zaštítila Světová organizace pro zdraví zvířat (OIE) se sídlem v Paříži. Program založený na hromadném očkování zvířat a dlouhodobém monitoringu byl úspěšný - poslední velká epidemie hovězího moru postihla Keňu v roce 2001. Bylo však těžké ujistit se, zda ostrůvky infekce nepřetrvávají v zemích, jako je válečnými konflikty sužovaný Súdán nebo Somálsko.

Nyní jsou si vědci jistí – na meetingu Global Rinderpest Eradication Symposium v Římě minulý týden oznámili, že hovězí mor zmizel ze světa. Formálně by eradikace moru skotu měla být ohlášena na zasedání OIE v květnu příštího roku v Paříži.

Zdroj: NewScientist, FAO

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme