Výskyt jurských dinosaurů u nás potvrdil jeden zub a studentova zvídavost

Na území České republiky v období jury žili suchozemští masožravci. Alespoň podle studenta Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně Daniela Madzii, který prozkoumal zub považovaný desítky let za pozůstatek vodního živočicha.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zhuchengtyrannus magnus

Zhuchengtyrannus magnus | Foto: Robert Nicholls

Výsledky jeho práce svědčí o tom, že patřil suchozemskému dinosaurovi, který žil před sto šedesáti miliony let.

Chybělo málo a třícentimetrový zub ležel v depozitáři dál bez povšimnutí se špatným označením. I sám Daniel Madzia, kterého na něj upozornili spolužáci, na první pohled usoudil, že to asi opravdu bude pozůstatek některého z předchůdců krokodýla, jak bylo na štítku psáno.

„Nacházel jsem podobné zuby v Polsku, v Krasówě, ty byly daleko starší a patřily skupině takových blízkých příbuzných krokodýlů. Jelikož tady to bylo také popsané jako nějaký krokodýl, tak sem si řekl, že to pravděpodobně bude správná identifikace,“ popisuje student Daniel Madzia.

„Později jsem si ale řekl, že by bylo fajn zjistit, co to vlastně je,“ vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

O staronovém objevu dinosaura natáčela redaktorka Zuzana Plíšková

Před studentem ale stál nelehký úkol. Ani dostupná odborná literatura, která by mu měla pomoci, totiž většinou nestačila.

„Bohužel se ukázalo, že lidi zuby moc nezajímají. Těch publikací sice několik bylo, ale většinou v nich byly napsány takové základní informace,“ doplňuje mladý vědec.

Konkrétnější popisy jako třeba struktury a vroubkování na zubní sklovině nebo různé parametry do takové hloubky ve většině publikací nenajdete. Jen málo jich je až takhle konkrétní.

Neúnavná práce budoucího paleontologa se ale vyplatila. Nakonec přišel na to, že zub patřil suchozemskému tvorovi, konkrétně dinosaurovi náležícímu k tak zvaným tetanurám.

Věrohodný důkaz

Jak uvádí Nela Doláková z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity, Danielův objev je tak zřejmě prvním věrohodným důkazem toho, že na území České republiky žili v juře neptačí suchozemští masožravci.

„Zub dinosaurů je identifikačně docela spolehlivý důkaz. „Skutečně se jedná o masožravou formu a podle toho, jak to Dan určil ve spolupráci se zahraničními kolegy a ve srovnání s literaturou to vypadá na suchozemského teropodního dinosaura,“ popisuje Doláková.

Ty lze obecně charakterizovat jako pohybující se po zadních končetinách, se silnými zadními končetinami, našlapující na tři prsty. Přední končetiny byly trochu kratší, ale také relativně silné.

Čelisti měly protáhlé a celou lebku bočně zploštělou. Tělo bylo pravděpodobně pokryto nějakým primitivním protopením.

Tak přibližuje student Daniel Madzia podobu dinosaura, jehož zub byl kdysi nalezen v Brně-Slatině.

Zuzana Plíšková, Tomáš S. Šťástka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme