Vltava u Karlova mostu začala vydávat svá tajemství. Potápěči našli úlomky keramiky a kus římsy

Potápěči už třetí den pokračovali v pátrání po historicky cenných předmětech ve Vltavě u Karlova mostu. Místo u paty Staroměstské mostecké věže je podle odborníků pro průzkum ideální. Voda tu neproudí příliš rychle a hloubka je tu maximálně dva metry.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Potápěči se připravují na průzkum dna Vltavy u Karlova mostu | Foto: Eva Rajlichová

Vltava u Karlova mostu začala vydávat svá tajemství. Potápěči tu pečlivě zkoumají říční dno. Ve vodě se ohánějí smetáčky a malými hráběmi.

Největším překvapením byl asi nález bubínkového revolveru. Mimo zmíněné zbraně se tu našla celá řada sklenic nebo popelníků z okolních restaurací, mince, láhve od sektu ale i pár nadějných kousků.

Přehrát

00:00 / 00:00

S potápěči u Karlova mostu natáčela redaktorka Eva Rajlichová

„Některé úlomky keramiky, které jsou mnoha set let staré. Pozornost zaslouží i profilovaná část pravděpodobně nějaké římsy. To budeme ještě zkoumat, k čemu patří. Pak je tu řada nějakých kovových předmětů, kramlí a podobně. Tam se budeme zabývat tím, jak jsou staré,“ dodává Pavla Státníková z Muzea hlavního města Prahy.

V Česku zatím nejsou specialisté na podvodní archeologii. „S pomocí těchto potápěčů si uděláme obrázek, jak říční dno vypadá, co obsahuje. Protože víme, že v místech, kde se teď potápí, tak tam by měly být pozůstatky pilíře Juditina mostu, což by pro nás byla opravdu zajímavá záležitost,“ říká Jaroslav Podliska z Národního památkového ústavu.

Průzkum vltavského dna u Karlova mostu by měl skončit v neděli odpoledne. Nálezy poputují zatím do depozitáře Muzea hlavního města Prahy. Tady je konzervátoři odborně očistí a rozhodne se o jejich dalším zkoumání.

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme