Českým fanouškům v Soči bude připraven pomoci zvláštní konzulát

Už zítra začne v Soči fungovat zvláštní český konzulát. Otevřený bude 24 hodin denně 7 dní v týdnu po celou dobu olympijských her. Vstupenky na hokejové zápasy sice nezařídí, ale může pomoci fanouškům i sportovcům při řešení celé řady problémů, například při ztrátě či odcizení dokladů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Organizátoři olympijských her v Soči zavádějí bezpečnostní opatření na každém kroku | Foto: Reuters

„Bude na ulici Pervomajskaja 19, má nouzovou linku +7 916 640 20 36,“ sděluje Jana Reinišová, vrchní ředitelka sekce právní a konzulární MZV ČR, doporučuje, aby číslo na nouzovou linku konzulátu měli lidé vždy u sebe a v případě problému okamžitě volali.

Návštěvníkům Soči doporučuje obrnit se trpělivostí, protože z města se stala policejní pevnost. A bezpečnostní kontroly nebo alespoň policejní hlídky potkáte na každém rohu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zvláštním konzulátu v dějišti olympijských her se zajímal Ondřej Bouda

„Budou velké kontroly. Zadržení k podání vysvětlení se asi může stát řadě lidem. I v takovém případě je dobré kontaktovat naši kancelář a my můžeme pomoci radou,“ upozorňuje Reinišová.

Dodává také, že když už někdo přijde do styku s ruskou policií, tak by se v žádném případě neměl hádat a vyvolávat konflikty. Situace se tak jen mnohonásobně zhorší.

Před olympijskými hrami se hodně mluví o hrozbě teroristického útoku. Jana Reinišová ale varuje, že návštěvníci by si měli dát pozor spíš na běžnější druhy kriminality.

Transparent na olympijské hry? Jen s překladem a razítky

Číst článek

„Zejména restaurace a kluby, zvláště ty noční. Máme zkušenosti, že tam jsou kapesní krádeže, občas dojde i k omámení a následnému okradení,“ varuje sekční ředitelka z Ministerstva zahraničních věcí.

Výhrůžky teroristů ale berou úřady vážně a proto budou pečlivě kontrolovat, co si fanoušci přinesou na stadiony a sportoviště. Na seznamu zakázaných předmětů nejsou jen zbraně a další nebezpečné předměty.

Jen třetinka tekutin a nejnutnější léky

„Není možné na sportoviště nosit tekutiny ve větším balení než 33 centilitrů, alkoholické nápoje, skleněné nádoby a lahve. Nelze sebou mít také více léků než to, co člověk nezbytně potřebuje, to znamená jedno balení, tři druhy a 100 ml, vypočítává Jana Reinišová.

Opatření se týká také objemnějších zavazadel. „Nelze s sebou nosit velké tašky nebo kufry, vlajky, bannery větší než dvakrát jeden metr,“ upozorňuje vrchní ředitelka konzulární a právní sekce Ministerstva zahraničních věcí.

I ruské aerolinky mají zvýšená bezpečnostní opatření. A tak třeba ministerstvo doporučuje, pokud berete léky, které musíte mít u sebe, tak si raději sežeňte potvrzení od lékaře, jinak vás s nimi nemusí pustit nejen na sportoviště ale ani do letadla.

Ondřej Bouda, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme