Českým fanouškům v Soči bude připraven pomoci zvláštní konzulát

Už zítra začne v Soči fungovat zvláštní český konzulát. Otevřený bude 24 hodin denně 7 dní v týdnu po celou dobu olympijských her. Vstupenky na hokejové zápasy sice nezařídí, ale může pomoci fanouškům i sportovcům při řešení celé řady problémů, například při ztrátě či odcizení dokladů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Organizátoři olympijských her v Soči zavádějí bezpečnostní opatření na každém kroku | Zdroj: Reuters

„Bude na ulici Pervomajskaja 19, má nouzovou linku +7 916 640 20 36,“ sděluje Jana Reinišová, vrchní ředitelka sekce právní a konzulární MZV ČR, doporučuje, aby číslo na nouzovou linku konzulátu měli lidé vždy u sebe a v případě problému okamžitě volali.

Návštěvníkům Soči doporučuje obrnit se trpělivostí, protože z města se stala policejní pevnost. A bezpečnostní kontroly nebo alespoň policejní hlídky potkáte na každém rohu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zvláštním konzulátu v dějišti olympijských her se zajímal Ondřej Bouda

„Budou velké kontroly. Zadržení k podání vysvětlení se asi může stát řadě lidem. I v takovém případě je dobré kontaktovat naši kancelář a my můžeme pomoci radou,“ upozorňuje Reinišová.

Dodává také, že když už někdo přijde do styku s ruskou policií, tak by se v žádném případě neměl hádat a vyvolávat konflikty. Situace se tak jen mnohonásobně zhorší.

Před olympijskými hrami se hodně mluví o hrozbě teroristického útoku. Jana Reinišová ale varuje, že návštěvníci by si měli dát pozor spíš na běžnější druhy kriminality.

Transparent na olympijské hry? Jen s překladem a razítky

Číst článek

„Zejména restaurace a kluby, zvláště ty noční. Máme zkušenosti, že tam jsou kapesní krádeže, občas dojde i k omámení a následnému okradení,“ varuje sekční ředitelka z Ministerstva zahraničních věcí.

Výhrůžky teroristů ale berou úřady vážně a proto budou pečlivě kontrolovat, co si fanoušci přinesou na stadiony a sportoviště. Na seznamu zakázaných předmětů nejsou jen zbraně a další nebezpečné předměty.

Jen třetinka tekutin a nejnutnější léky

„Není možné na sportoviště nosit tekutiny ve větším balení než 33 centilitrů, alkoholické nápoje, skleněné nádoby a lahve. Nelze sebou mít také více léků než to, co člověk nezbytně potřebuje, to znamená jedno balení, tři druhy a 100 ml, vypočítává Jana Reinišová.

Opatření se týká také objemnějších zavazadel. „Nelze s sebou nosit velké tašky nebo kufry, vlajky, bannery větší než dvakrát jeden metr,“ upozorňuje vrchní ředitelka konzulární a právní sekce Ministerstva zahraničních věcí.

I ruské aerolinky mají zvýšená bezpečnostní opatření. A tak třeba ministerstvo doporučuje, pokud berete léky, které musíte mít u sebe, tak si raději sežeňte potvrzení od lékaře, jinak vás s nimi nemusí pustit nejen na sportoviště ale ani do letadla.

Ondřej Bouda, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme