Projekt Olomouckého hradu se zřejmě odloží. V městské kase chybí peníze

Projít se malebným parkem pod katedrálou svatého Václava, vystoupat na hradby přes amfiteátr letního kina, projít středověkou bránou Všech Svatých, a ocitnout se tak na místě, kudy chodili přemyslovští vládci a významní církevní představitelé. To vše sliboval ambiciózní projekt Olomoucký hrad. Teď z něj možná sejde. Důvodem je nedostatek peněz.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Olomouc | Foto: Creative Commons, Attribution-Share Alike 3.0 Unported, RadekS

„Lidi to tady fotí, chodí se na to dívat, je to paráda. Tak ať to slouží sto let,“ těší se na to, jak prokoukne Olomoucký hrad i přilehlý park, pan Vladimír.

Jeho vidina se ale pomalu rozplývá. Původně se mělo s rekonstrukcí začít už v roce 2012. Zdrželi ji ale netopýři. Tedy hnízdiště ohroženého druhu těchto savců, ale i dalších vzácných ptáků a brouků.

Přehrát

00:00 / 00:00

O budoucnost projektu Olomouckého hradu se zajímala Blanka Mazalová

Po ročních diskuzích a podrobném monitoringu se město s ekology dohodlo a už si mnulo ruce nad tím, že rekonstrukcí Olomouckého hradu získá opravdový turistický tahák.

„To místo je skutečně mimořádně důležité - je centrem světské a později i církevní moci od 10. a 11. století a v určitém smyslu se dá říct, že stejný vývoj a stejné postavení v českých zemích měl v historii jenom Pražský hrad,“ vysvětluje mluvčí olomoucké radnice Michal Folta.

Olomoucký hrad měl být výchozím bodem turistického okruhu městem. Na frekventované Dobrovského ulici by vznikly parkovací zálivy pro zájezdové autobusy, odkud by se vybudovala pohodlná cesta ke svatováclavské katedrále, a počítalo se i s novou restaurací. To vše za 120 milionů.

Velkou část měla pokrýt evropská dotace. Město původně počítalo, že z vlastní kapsy dá 20, maximálně 30 milionů. Kvůli zmíněné restauraci se ale částka nakonec vyšplhá až na 50 milionů. A na to už městská kasa nemá.

V areálu Olomouckého hradu měli před téměř tisíci lety své sídlo moravští Přemyslovci, a to v těsném sousedství biskupství. Vratislav II. ho založil už v roce 1063.

„Jako ekonom jsem spíše toho názoru, že bychom od tohoto projektu měli ustoupit. Kolegové ještě nějak vyvíjejí úsilí a hledají cesty, jak to udělat, ale já na to v rozpočtu prostředky nenacházím a nevidím je ani v příštím roce,“ říká rezolutně ekonomický náměstek primátora za TOP 09 Ivo Vlach.

Restaurace a další veřejné prostory mají totiž podnikatelský charakter. Město proto nemůže dosáhnout na 85procentní, ale jen na 40procentní dotaci. Zbývá tak možnost přizvat do projektu soukromníka, který by se na stavbě restaurace podílel.

Jestli se ambiciózní projekt Olomouckého hradu rozjede, by radní měli rozhodnout do konce března. Peníze ale na něj zatím v rozpočtu nejsou a nebudou. Město totiž dalo přednost dokončení stavby nové tramvajové trati, doplatku na nákup nových tramvají a rekonstrukci výstaviště Flora.

Blanka Mazalová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme