Královéhradečtí cizinci oceňují možnost navštěvovat kurzy češtiny v charitě

Burundi, Bolívie, Argentina nebo Peru - i z těchto vzdálených zemí přijíždějí do Česka lidé. Buď aby zde žili, nebo studovali. Jen v Hradci Králové je zhruba pět tisíc cizinců. Pomoc při poznávání českého jazyka jim nabízí královéhradecká Diecézní charita. V Integračním centru pro cizince zajišťuje lekce českého jazyka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Školní třída | Foto: stock exchange

Délka pobytu v Česku není pro studenty rozhodující. Do kurzů Integračního centra se rozhodla chodit i Saida Karava z Bolívie, která do Česka přišla za manželem a žije zde už skoro 11 let.

„Začala jsem chodit minulý rok. Když přijela, neměla jsem možnost se učit český jazyk. Tenkrát takový možnost nebylo,“ vzpomíná Saida a dodává, že její dosavadní znalost češtiny tak formovalo zejména odposlouchávání mluvy ostatních.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lekce češtiny v Diecézní charitě v Hradci Králové navštívila Lucie Valášková

Na češtině jsou podle ní nejtěžší pády. „Nějak mě nejde na? Do hlavy,“ konstatuje.

Saida je profesí inženýrka, ale kvůli špatné znalosti českého jazyka zde v oboru pracovat nemůže. Vyučuje tedy španělštinu.

Lekce českého jazyka v Diecézní charitě vede učitelka Jitka Křížková. Jak přiznává, občas musí najít v mapě, odkud její studenti vlastně pocházejí.

„Dostala jsem se sem, do charity, jako dobrovolník, když jsem pomáhala studentům s češtinou,“ vzpomíná Jitka Křížová.

Vyučovat češtinu ji baví a oceňuje na své profesi zejména pestrost: rozhodně to není nudná práce a každá hodina je jiná.

Marína Dvořáková, Lucie Valášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme