Část Slováků vyčítá biatlonistce Kuzminové ruský původ. Nepomohla ani zlatá medaile

Slovenští fanoušci mají zatím z prvního týdne olympiády smíšené pocity. Zlato z biatlonu trochu pokazil debakl hokejistů Slovenska s USA 1:7. Biatlonovou medaili navíc provázela i podivná diskuse o tom, jestli je závodnice Anastasia Kuzminová víc Slovenka, nebo Ruska. Kuzminová byla jeden den miláčkem médií, která jí říkala familiárně Nasťo. Pak z ní ale bulvár udělal skoro vlastizrádkyni. Všechno urovnával dokonce slovenský ministr zahraničí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Anastazia Kuzminová se raduje po vítězství v Soči | Zdroj: Reuters

Některé novinové titulky jsou hodně výmluvné. Třeba bulvární časopis Plus sedm dní se hned na obálce pod velkým obrázkem Anastasie Kuzminové ptá: Je to Slovenska, nebo Ruska?

Přehrát

00:00 / 00:00

Debaty o ruském původu slovenské biatlonistky zachytil na Slovensku zpravodaj Vojtěch Berger

Ruská rodačka, která hrdě zpívá slovenskou hymnu, má ráda Banskobystrický kraj, kde právě žije, a občas přiveze domů, tedy na Slovensko, nějakou tu medaili.

Jenže před několka dny údajně v Soči Kuzminová novinářům řekla, že se doma cítí v Rusku a že ji se Slovenskem spojuje jenom cestovní pas. Jak se později ukázalo, byla to nejspíš chyba v překladu. Jenže na malér bylo zaděláno.

„Je tu skupina lidí, která má problém se vším, co není čistě slovenské. Určitě byla část slovenských fanoušků, kteří medaili nebrali za svou, jenom o tom nemluvili. A byla to dobrá záminka, aby řekli, že ta zlatá až tak naše není, ale je taková poloruská,“ říká Bohumil Stejskal, zakladatel internetového portálu s výmluvným názvem takurcitee.sk. O sportu i o nátuře slovenských fanoušků píše bez příkras.

Anastasia Vladimirovna Kuzminová se narodila 28. srpna 1984 v ruském městě Ťumeň. Kariéru juniorské mistryně světa ještě v Rusku přibrzdilo těhotenství, přestěhovala se pak na Slovensko za manželem Danielem Kuzminem a v roce 2008 dostala slovenské občanství. Jako první biatlonistka historie obhájila na olympiádě zlato ve stejné disciplíně, v roce 2010 se stala vítězkou ankety sportovních novinářů o nejlepšího sportovce Slovenska.

Mimochodem, Kuzminové se za kritické reakce některých Slováků omluvil na svém blogu dokonce ministr zahraničí Slovenska Miroslav Lajčák. Jenže jen co se na tuto nepříjemnost trochu zapomnělo, přišel sedmigólový výprask hokejistů s USA.

„Slovenská mentalita velí po takovém zápase nebo ještě v průběhu zápasu poslat hokejisty do horoucího pekla a už jim to nikdy neodpustit. Ale samozřejmě jim to odpustíme hned, jak dáme dva góly zítra v první třetině proti Slovinsku, potom budeme znova favoriti na medaili,“ podotýká Bohumil Stejskal.

Šanci na reparát dostane i slovenský bulvár. Anastasia Kuzminová totiž dnes vyrazí do dalšího závodu, tentokrát na 15 km. A znovu patří k favoritkám.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme