Zaplaveným v Anglii pomáhají dobrovolníci. Mezi nimi i princové William a Harry

Do pomoci lidem v zatopených oblastech jižní Anglie se už zapojily tisíce lidí. Královna Alžběta II. poslala farmářům v okolí Windsoru krmivo pro hospodářská zvířata. Stranou nezůstali ani vnuci panovnice, princové William a Harry. Zpravodaj Českého rozhlasu Jiří Hošek na ně úplnou náhodou narazil při natáčení v obci Datchet na Temži.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Princ William pomáhá při záplavách v obci Datchet | Zdroj: Reuters

Princové William a Harry jsou příslušníky britských ozbrojených sil. Nastoupili tak spolu s dalším vojáky do minibusu a vydali se pomáhat místním. Královský hrad Windsor je od Datchetu totiž coby kamenem dohodil.

„Myslím, že je skvělé, že nám pomáhají. Najdou se lidi, kteří brblají, že je to na efekt, že je to jen taková show. Dokážu si ale představit, že teď mohli princové dělat mnohem příjemnější věci. Je dobře, že se ukázali, vždyť to jsou vlastně sousedé," říká obyvatelka Datchetu Zoe a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v povodněmi postiženém jihoanglickém Datchetu sleduje zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu Jiří Hošek

„Vláda mohla udělat víc a měla zareagovat dřív, ale část mého já mi říká, že tohle počasí prostě nemá obdoby. Tohle prostě nemohl nikdo očekávat. Ale lepší koordinace pomoci by bývala byla fajn."

Datchetu se dostalo poměrně dost mediální pozornosti, a tak místní obyvatelé nemají od začátku o pomoc dobrovolníků nouzi. Na místě je nejen armádní jednotka, která rozděluje pytle s pískem, ale na místo dorazily i hasičské jednotky ze vzdáleného hrabství Norfolk.

Poněkud rozrušená dáma si stěžuje, že jí někdo zpřed dveří ukradl pytle s pískem, a tak musí rodina 24 hodin denně hlídat nejen postupující vodu, ale taky tento drahocenný materiál.

„Asi tu existuje celý byznys, kdy zloději ukradnou pytle s pískem, naloží je na nákladní auto a nabízejí k prodeji někde jinde. Policie nějaké poberty skutečně tady v okolí chytla při činu a jsem přesvědčený, že je budou trestně stíhat," říká Ian Thompson, neoficiální povodňový mluvčí Datchetu.

Další silná bouře nad jižní Anglií zabíjela. Narušila i železniční a leteckou dopravu

Číst článek

V obecním sále Datchetu se scházejí místní dobrovolníci - členky Ženského institutu, Unie matek a dalších spolků. Přinášejí sem jídlo a pití, aby se záchranáři mohli občerstvit. Další vesničané jsou neustále v terénu a označují vojákům místa, kde je třeba postavit protipovodňové bariéry.

„Pracuju v Eton College a musela jsem se opakovaně brodit do práce vodou, která mi sahala přes okraj holínek. Chlapci na škole vlastně od Vánoc nemohli používat venkovní sportoviště, protože jsou buď podmáčená, nebo pod vodou. Vedení Etonu teď studenty kvůli povodním pustilo dřív na prázdniny," popisuje Claire.

Claire je umazaná od bláta víc, než by jí bylo milé. O prázdninách si může nechat jen zdát. Tiše doufá, že snad už brzy bude moci zvolit i jinou obuv než neforemné holínky.

Jiří Hošek, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme