Závody bobistů na olympijských hrách okoření populární Jamajčané

Kokosy na sněhu se vracejí. V neděli začne na olympijských hrách v Soči soutěž bobistů a populární Jamajčané u toho nebudou chybět. Legendární posádka z roku 1988 sice tentokrát zůstala doma, i tak ale neusednou do bobu žádní vyjukaní mladíci. Pilotem je 46letý showman Winston Watts.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Winston Watts (vpravo) v Soči se svým parťákem oživí tradici jamajského bobu | Zdroj: Reuters

„Věk je jenom číslo, nikdy se na něj nekoukám. Je to o tom, jak se cítíte. Až přestanu jezdit v bobu, tak to nebude kvůli tomu, že budu starý, ale kvůli mé rodině. Jsem trochu mamánek, vážně miluju svojí mámu, takže se o ni musím postarat,“ říká Watts, který si na rodině hodně zakládá.

Nikdy nezapomene zmínit, že pochází z chudých poměrů, že jeho rodiče pracovali na plantážích, že je pátým ze šesti dětí a že má ve svých nejbližších velkou oporu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Závody bobistů v Soči okoření populární Jamajčané

„Moje rodina mě podporuje na sto nebo spíš milion procent. Ať dělám cokoli, je za mnou a platí to i obráceně. O tom je rodina,“ podotýká jamajský bobista.

Pro cestu do Soči byli ovšem klíčoví také fanoušci. Watts s brzdařem Marvinem Dixonem se totiž na olympijské hry kvalifikovali, ale neměli dostatek peněz, aby si účast mohli dovolit. A tak své příznivce požádali, zda by jim nenastřádali zhruba 80 tisíc dolarů.

„Děkuju našim fanouškům, museli jsme je zastavit, poslali nám 178 tisíc dolarů. Udělali jsme dokonce tiskovou konferenci, aby už přestali. Nejsme nenasytní, jen jsme potřebovali lepší vybavení. A lidé nás už dlouho neviděli na olympijských hrách, tak byli šťastní, že nám můžou pomoct si to vybavení pořídit,“ prozrazuje Watts.

Poprvé závodil jamajský bob pod pěti kruhy v Calgary 1988 a na základě příběhu tehdejší posádky vznikl slavný film Kokosy na sněhu. Od her v Salt Lake City 2002 ale Jamajčané v korytu chyběli. A z jejich návratu mají radost i soupeři.

„Jsme všichni jako rodina. A všichni milují Jamajku. Když nejsme na závodech, tak jsou ostatní smutní, protože jsme zábavní, láskyplní a starostliví. Díky nám se lidé smějí, i když mají špatný den,“ tvrdí.

Jamajský bob se na olympijských hrách představí po dvanácti letech | Foto: Reuters

A bavit se podle všeho nebudou pouze soupeři, ale také řada fanoušků po celé planetě. Závody dvojbobů budou pozorně sledovat nejen na Jamajce, ale také v Evropě a podle všeho také v arabském světě.

„Volali mi z Al-Džazíry. Když jsem to zvedl a oni se představili, tak říkám: 'Promiňte, ale kde na světě je tohle místo? Já to nevím.' Vy to víte? (směrem k novinářům) Já už taky, je to na Středním východě. I tam máme fanoušky,“ chlubí se zkušený bobista.

A při sledování soutěže dvojbobů by neměli litovat. Tak dobrý jako slavnější krajan Usain Bolt ale Watts není, ovšem velkým showmanem bezesporu je.

„Bylo by krásné ho mít v týmu. Já jsem silný, on velmi rychlý… Dokážete si to představit? Dobrá kombinace,“ uzavřel Watts.

Jan Suchan, Petr Hašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme