Čeští fanoušci propadli kouzlu biatlonu

Nejvíce radosti českým fanouškům zatím na olympijských hrách dělají biatlonisté. Není tomu přitom tak dávno, co tento sport, který dnes přitahuje k televizním obrazovkám nebo rozhlasovým přijímačům davy příznivců, znal jen malý okruh zasvěcenců. V současnosti je biatlon - a to nejen v Soči - jedním z nejpopulárnějších a nejsledovanějších sportů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Biatlonistka Garbriela Soukalová doběhla ve stíhacím závodě čtvrtá | Foto: ČTK

Biatlon je skutečným hitem zimních olympijských her a hokej nebo krasobruslení mají důvod se obávat o svou pozici divácky nejatraktivnějších sportů. Na biatlon chodí v Soči opravdu hodně lidí, stadion na střelnici je vždy plný.

Právě díky střelbě je biatlon natolik nepředvídatelný, že na medaili si může myslet skoro každý. A to lidi přitahuje, jak potvrzuje i trenér českých biatlonistů Ondřej Rybář:

Přehrát

00:00 / 00:00

Fenomén biatlonu rozebral ve svém Olympijském deníku zpravodaj ČRo v Soči Petr Vavrouška

„Protože myslím si člověk je od přírody takový, že chce být nějakou formou v napětí. A tady ta střelnice to může tak zamíchat, že (závodník) na tom může být sebelíp a medaili bohužel nezíská,“ říká trenér.

Česká republika už získala v Soči čtyři medaile z biatlonu. Relativně ale ještě nedávno tento sport málokoho tak přitahoval. Dnes je realita taková, že si lidé v televizním nebo rozhlasovém programu zaškrtávají časy biatlonových závodů a znají samozřejmě jména našich nejlepších olympioniků.

„Přitom roky předtím to už bylo v Německu, a když jsme byli na svěťáku v Itálii, biatlon tam byl ohromně populární, v Rusku to samé. Takže k nám to došlo trošku později. Je to tak tři roky, kdy to u nás začalo,“ srovnává Ondřej Rybář.

Biatlonem v Soči žijí i Bělorusové

Biatlonové šílenství ale nezachvátilo jenom Čechy, tímto sportem v Soči žijí i Bělorusové. Jejich reprezentantka Darja Domračevová získala na hrách v Soči už tři zlaté medaile. A podle běloruských novinářů její obrovský úspěch zvýší zájem dětí o biatlon.

„Nepochybně to bude velký impuls k rozvoji biatlonu v Bělorusku. Už teď stavíme nové tréninkové centrum. Hlásí se stovky dětí, které chtějí začít s biatlonem,“ říká sportovní expert běloruské televize.

A krasavice českého biatlonu Gabriela Soukalová si přeje, aby se stal biatlon atraktivní i pro české děti: „Že z nich potom vyroste spousta dalších talentů, které nás budou následovat a budou mít také super výsledky. Tak jak už to ukazujeme světu my tady,“ doufá Soukalová.

Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme