Opavští středoškoláci bojují se smogem. Přesvědčují lidi, aby netopili plastovými lahvemi

Obyvatelé Opavy si už zvykli na to, že po městě chodí zvláštní skupiny studentů. Mají na sobě placky s nápisem ‚EMISAŘ‘ a snaží se přesvědčit domkáře, aby do kamen neházeli třeba plastové lahve. Boj se smogem dnes pokračuje, protože středoškoláci obsadí centrální opavské náměstí. I tentokrát budou neúnavně radit a vysvětlovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Topení v zimě | Foto: Kateřina Křenová

Lidé hlavně z okrajových částí Opavy se na emisaře ze Slezského gymnázia nedívají zrovna důvěřivě. Jenže i tady přes 30 kilometrů od ostravských hutí vědí o smogu své.

„Je těžké změnit zvyklost starousedlíků,“ říká emisař Vojta, který se s mnoha dalšími dnes změní na ‚krotitele vzduchu‘.

Přehrát

00:00 / 00:00

Se studenty natáčel redaktor Martin Knitl

Nejen tímto označením láká na opavské Horní náměstí speciální plakát. Je na něm i figurka smogmana s vysavačem v ruce. Osvěta je tvrdou dřinou, ale jiná cesta asi není, říká za organizátory Kamila Tkáčová ze Slezského gymnázia v Opavě:

„Chceme ukázat, že porozumění a hlavně občanská zodpovědnost je to nejdůležitější, co by se mělo pěstovat nejen v mladé generaci."

„Cesta je poměrně komplikovaná, na cestě je mnoho počítačů. Než se údaje dostanou na internet, tak to chvilku trvá,“ vysvětluje Libor Černíkovský z Českého hydrometeorologického ústavu, který v sousední Ostravě bdí nad smogovou měřicí centrálou. „Technici tu obhospodařují všechny stanice, které na tomto území jsou,“ dodává.

Aby právě tyto počítače posílaly na internet tabulky s co nejnižšími emisemi, proto chtějí náctiletí smogoví krotitelé v Opavě dělat všechno možné. I během letošní zimy, která je s porcemi smogu zatím na Ostravsku příjemně zdrženlivá.

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme