Lidé se letos připravují na topnou sezonu s předstihem. Ceny paliv jsou ale často na dvojnásobku. Dodavatelé i přesto někdy nestíhají klientům dodávat. Mnozí oprášují 20 let nepoužívané kotle.
„Češi za duben ušetřili 18 procent zemního plynu. A to tím, že stáhli doma kohoutky, protože reagovali na vysokou cenu energií,“ tvrdí v Bourání Radia Wave energetický expert Michal Čejka.
Společnost ČEZ přichází s novým ceníkem pro část zákazníků, pro některé domácnosti se může jednat až o dvojnásobné zvýšení. Analytik Jiří Gavor růst cen odůvodňuje vyčerpáním zásob levných energií.
Vytápění na teploty doporučované vyhláškou může výrazně snížit platby za energie, k úspoře vedou i rekonstrukce budov. Dotace se ale v Česku vyplácejí zpětně a chudí na ně tak mnohdy nedosáhnou.
Zájem o kotlíkovou dotaci od konce srpna projevilo asi deset tisíc lidí, příspěvek jim pokryje 95 procent nákladů. Topenáři však hlásí, že dodávky kotlů se zpožďují a všechny je vyměnit nestihnou.
Lesy jsou důležitým pomocníkem ve zvládání klimatické změny. Spotřebovávají uhlík, proměňují ho na dřevo a produkují kyslík. Ukazuje se však, že zásadně záleží na tom, jak s dřevem pak naloží člověk.
Komise také navrhla možnost, aby unijní státy společně nakupovaly plyn do strategických zásob. Měly by tak předejít jeho nedostatku, stejně jako rychlému růstu cen.
I přes zdražování zůstává dřevo nejlevnější variantou vytápění. V případě modelového domu s tepelnou ztrátou 13 kilowatt, jsou roční náklady v porovnání s elektřinou až trojnásobně nižší.
Kontrola sociálních sítí by měla být součást přípravy na pohovor, radí Lidové noviny. A nalezení pozůstatků v Kyrgyzstánu, uvádí Právo. Více se dočtete ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
V North Astonu je kolektorové potrubí, kterým místní získávají teplo ze zemského podloží. Tímto ekologickým způsobem ročně ušetří až 1000 tun oxidu uhličitého, který nevypustí do atmosféry.
Roušky a respirátory jsou v Česku znovu žádaným zbožím, informují Lidové noviny. A topení bude podle Mf Dnes v zimě levnější. Více si přečtěte ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Bydlení si v Česku nemohou dovolit dostatečně vytopit necelá tři procenta obyvatel, píše deník E15. A podle Deníku se až 3000 dětí v Česku léčí s poruchou spánku. Více se dozvíte ve výběru z médií.
Cena tepla by se může zvýšit o 10 až 20 procent, uvedl náměstek ministerstva průmyslu René Neděla. Jenže každé zdražení je problém nejen pro spotřebitele, ale v posledních letech i pro teplárny.
Poslanec Tomáš Vymazal uhradil vzniklé výdaje za elektřinu a zisk z těžby kryptoměny ve výši 4434 korun poté daroval na charitativní účely Jídelně Kuchařek bez práce.
Berlínské ulice se v těchto dnech začínají plnit odstrojenými vánočními stromky, které se povalují na chodnících. Na statisíce jedliček, borovic a smrků se už chystají berlínští popeláři.
Letošní zima by mohla zdražit ceny tepla a energií. Lidé kvůli mrazům více topí a to se odrazí na jejich účtech. Domácnosti, které topí plynem, kvůli chladným dnům zaplatí za vytápění průměrně možná i o 6 tisíc korun více než loni. Někteří dodavatelé energií dokonce odhadují, že se vyšší spotřeba promítne do cen, které domácnosti zaplatí v příštím roce.
Tuhá zima lidi zaskočila a mnozí z nich zjišťují, že podcenili zásoby uhlí. Všímá si toho Regionální deník. V uhelných skladech jsou dlouhé pořadníky, zájem je hlavně o hnědé uhlí „ořech dva“, který se využívá k topení v nových kotlech.
Loni během topné sezony hořelo více než 770 komínů, ukazují údaje Hasičského záchranného sboru. Většinu požárů způsobilo vznícení sazí. Nevyčištěný komín může za převážnou většinu požárů komínových těles. A to by lidé neměli podceňovat. Obzvlášť když si povšimneme, že podle informací hasičů jsou dvě třetiny úmrtí při požárech právě v domácnostech.
Za vytápění mohou domácnosti letos ušetřit - a to i v řádech tisíců korun. Dolů jdou totiž ceny zemního plynu i elektřiny. Lidé by ale před startem topné sezony neměli zanedbat kontrolu svých spotřebičů. Třeba kominíci totiž mají už teď diáře přeplněné objednávkami.
Úředníci nejspíš dostanou účinnou zbraň proti domkařům, kteří z komínů vypouštějí štiplavý a jedovatý dým. Nový zákon ministerstva životního prostředí jim umožní prozkoumat přímo v kotelnách, čím lidé topí. Změnu vítají třeba v Dětmarovicích na Karvinsku, které se už teď dusí pod smogovou pokličkou.