ČR zaostává ve svozu a recyklaci odpadů, situaci by měla zlepšit konkurence v oboru

Na český trh se chystá německá společnost Interseroh. V zemi chce vybudovat vlastní systém sběru plastů, skla nebo kartonů. Padnout by tak měl jeden z posledních monopolů v Česku. Dosud se o sběr recyklovatelného odpadu stará firma Eko-kom. Systém funguje už od roku 1997.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tříděný odpad, kontejner, recyklace (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Asi 20 tisíc firem, které obchodují s baleným zbožím, například obchodní řetězce, výrobci elektroniky nebo potravin, mají ze zákona povinnost zajistit také zpětný odběr obalů. Platí za to dohromady Eko-komu zhruba 1,5 miliardy korun.

Společnost pak peníze přerozdělí obcím a odpadovým firmám za svoz kontejnerů s odpady. Podle Hospodářských novin se ale objevují na Eko-kom stížnosti. Hlavně proto, že nikdo nevidí do jejího hospodaření, a tak není jasné, jestli to přerozdělování peněz je v pořádku.

Německá společnost Interseroh je nadnárodní firma v oboru odpadového hospodářství, její roční obrat se pohybuje okolo tří miliard eur a má 200 dceřiných společností a firem s kapitálovou účastí.

V České republice už založila pobočku a v nejbližší době se chystá požádat ministerstvo životního prostředí o licenci na svoz a recyklaci odpadů.

Konkurence je pro všechny výhodnější

Firma by postupovala podobně jako Eko-kom, dokonce by využívala i stávající kontejnery. Těch je po Česku asi 230 tisíc, ale jen pětina patří Eko-komu. Interseroh ale staví na tom, že i v tomto oboru je konkurence pro všechny strany výhodnější než monopolní postavení.

Upozorňuje, že také v Německu fungoval monopol jednoho systému, soutěžní prostředí tam vzniklo před deseti lety a během této doby se náklady na sběr a recyklaci údajně snížily na polovinu. Ušetřily firmy, které celý systém platí, a vyplatilo se to obcím a zvýšila se i míra recyklace.

Podobné zkušenosti mají na Slovensku, kde také firmy za recyklaci platí méně, než je to v případě monopolního Eko-komu v Česku.

Podle údajů ekologického hnutí Duha Česko recykluje pouze asi čtvrtinu komunálního odpadu. Německo ale i jiné země využívají více než polovinu.

Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme