V Zemanově fondu už je přes milion korun, zřejmě půjdou na nákup státních dluhopisů

V Nadačním fondu prezidenta Miloše Zemana na umazání státního dluhu už je přes jeden milion a sto osmdesát tisíc korun. To je suma, při které už by měl mít fond jasno, co s penězi udělá. Šestičlenná správní rada, ve které je kromě hlavy státu také expremiér a člen bankovní rady Jiří Rusnok, o jejich využití rozhodne v nejbližších dnech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman | Foto: Michal Doležal | Zdroj: ČTK

„Platí původní příslib, že po překročení částky jeden milion korun, bude tato suma využita pro nákup státních dluhopisů. V nejbližší době se uskuteční setkání jak s drobnými přispěvateli do nadačního fondu, tak s těmi většími,“ potvrzuje prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

„Na duben se plánuje velká společenská akce na podporu nadačního fondu. V mezidobí se sejde správní rada, která rozhodne o dalším postupu při nákupu státních dluhopisů,“ dodává.

Podle ředitelky analytické společnosti Next Finance Markéty Šichtařové není nákup dluhopisů na umoření státního dluhu nejlepším řešením. Státu dluh zůstane a navíc vyplatí fondu úrok:

„Kdyby místo toho byly peníze použity na vykoupení státního dluhu, kdyby byly převedeny přímo do rozpočtu, například tím způsobem, že by v příštím období během několika dalších týdnů nebylo vydáno tolik státních pokladničních poukázek, jako se plánuje, potom by se veřejný dluh dále nenavyšoval a nebylo by potřeba kvůli tomu vydávat další dluhopisy a platit další úroky.“

Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme