České podniky sledují situaci kolem Krymu s obavami, některým už klesl odbyt

Ruský parlament chystá zákon, který v případě protiruských sankcí ze strany Západu umožní zabavit jmění a účty firem a osob z Evropské unie a USA. To by se dotklo i řady českých podniků. Některé už kvůli ukrajinské krizi zaznamenaly nižší odbyt.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výrobní linka Škoda Yeti | Foto: Škoda Auto

Komplikace zaznamenal třeba výrobce přesnídávek, kečupů a dalších potravin, firma Hamé. Kvůli krizi na Krymu je složitější pojišťovat export na Ukrajinu a společnosti už se také snížil odbyt.

Hamé má navíc v Rusku svoji továrnu, a tak návrh ruského parlamentu sleduje s obavami, potvrzuje mluvčí podniku Petr Kopáček.

„Situaci bedlivě sledujeme a podle situace se budeme řídit. Nechci v tuto chvíli spekulovat, co přijme nebo nepřijme. Podstatné sdělení je to, že pro Hamé je Rusko klíčový trh, ještě důležitější než Ukrajina, a platí to samozřejmě pro celou českou ekonomiku,“ uvedl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se českých podniků dotýká ukrajinská krize, zjišťoval redaktor Martin Karlík

S napětím sledují vývoj i v mladoboleslavské Škodě Auto, která má v Rusku dva výrobní závody.

„My samozřejmě monitorujeme situaci a budeme připraveni adekvátně reagovat. Ale v současné době prodej i výroba na ruském trhu běží bez omezení,“ sdělil Českému rozhlasu Jozef Baláž ze Škody Auto, pro kterou je Rusko třetím nejvýznamnějším trhem. Ročně tam prodá sto tisíc aut.

Škoda Transportation dodává zase vlaky a soupravy metra. „Vzhledem k aktuální politické situaci nelze přesně odhadnout, jaký tam bude nejbližší vývoj,“ říká Michal Tobrman.

Stavební firma PSJ má v Rusku dceřinou společnost a staví tam čtyři různé objekty. „Dění samozřejmě bedlivě sledujeme, případné sankce by se nepochybně negativně odrazily i v projektech, které v Rusku realizujeme nebo bychom v budoucnu rádi realizovali,“ potvrzuje mluvčí Miroslav Fuks.

Rusko by mohlo v reakci na případné sankce zabavovat majetek firem ze Západu

Číst článek

KKCG má v Rusku licence na průzkum ložisek ropy a zemního plynu a vlastní ropný terminál. Podle mluvčího Dana Plovajka zůstává firma optimistická:

„Aktuální politická situace se investice skupiny KKCG v Ruské federaci nijak nedotýká. Stejně tak neuvažujeme o změně současné dlouhodobé investiční strategie.“

Česko se zatím, stejně jako většina zemí Evropské unie, staví k případným sankcím pro Rusko na obchodním poli zdrženlivě.

Ředitel Komory pro hospodářské styky se Společenstvím nezávislých států František Masopust si myslí, že by se sankce měly týkat jen politiky a obchod s Ruskem by měl zůstat bez omezení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tématu se věnovaly Ozvěny dne Radiožurnálu s Františkem Masopustem z Komory pro hospodářské styky se Společenstvím nezávislých států

„Tady jsou zkušenosti, kdy se Evropská unie, země střední Evropy, západní Evropy nějakým způsobem politicky staví k některým režimům v postsovětském prostoru, ale v obchodní oblasti to funguje úplně normálně,“ podotkl Masopust.

Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy České republiky Radek Špicar doufá, že i Rusko bude s odvetnými kroky opatrné, protože potřebuje řadu věcí dovážet z Evropy a Ameriky.

„Žijeme v 21. století, v době globalizované ekonomiky, kdy skutečně vzájemná závislost významných obchodních celků je velmi významná. A já říkám díkybohu za to, protože apetit spolu nespolupracovat, ale spíše bojovat, se velmi významně snižuje,“ říká Špicar.

Případné sankce by tak podle něj mohly být výběrové, a ne zaměřené plošně na všechny podniky.

Jitka Hanžlová, Martin Hromádka, Michaela Vydrová, Martin Karlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme