Krymský parlament požaduje připojení k Rusku, rozhodnout má referendum

Krymský parlament rozhodl, že region se s okamžitou platností připojuje k Rusku. Souhlasit s tím ale musejí obyvatelé poloostrova v referendu. Konat se má 16. března, tedy oproti původnímu plánu o dva týdny dříve.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obyvatelstvo Krymu je rozdělené. Části chce Rusku, další zůstat s Ukrajinou | Foto: Robert Mikoláš

„Chceme k Rusku, protože Rusko milujeme a my sami jsme Rusové. Už se těšíme, až budeme platit rubly,“ křičel asi stohlavý dav před budovou krymského parlamentu v Simferopolu v první reakci na poslední, navíc zcela zásadní rozhodnutí poslanců.

Večer jich v blízkém parku, ve stínu lamp i zlatých kopulí chrámu Alexandra Něvského diskutovalo už asi jen čtyřicet, ale o to vášnivěji.

„Vy jste z České republiky? No, jak se vám tam žije? Dobře? Já dnes viděla dokument o tom, jak je u vás v Evropské unii všechno drahé a za chvíli budete žít jako v žumpě, jako na Ukrajině,“ ptala se zvláštního zpravodaje Českého rozhlasu Roberta Mikoláše postarší paní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na názory na připojení k Rusku se ptal obyvatel Krymu zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš

Zdaleka ne všichni etničtí Rusové ale chtějí připojení k Ruské federaci.

„Ne, ne, já bych chtěla, aby Krym zůstal součástí Ukrajiny, ale měl širokou autonomii,“ říkala asi padesátiletá žena z Jalty.

Zcela proti jsou pak příslušníci ostatních etnik.

„Nevíme, co bude, je to špatně. Žili jsme na Ukrajině a dále chceme žít na Ukrajině,“ odpovídali Tataři na jedné z rušných ulic města Bachčisaraj.

Nedaleký vojenský útvar ukrajinské armády už neblokují ruské jednotky, stáhly se do Sevastopolu, jeho velitel nyní čeká na rozhodnutí politiků.

Označení okupant ale zcela odmítá. „Já sám jsem Krymčan, narodil jsem se tu a nazývat mne okupantem je nenormální. Pokud ale Rusové na nás zaútočí, adekvátně na to odpovíme,“ reagoval ukrajinský důstojník.

Obyvatelstvo Krymu je rozdělené. Části chce Rusku, další zůstat s Ukrajinou | Foto: Robert Mikoláš

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme