Nejstarší strom ve Šluknově se ocitl v péči odborníků. Aby déle vydržel

Odborníci se snažili zvláštními řezy prodloužit život dvousetleté lípě v centru Šluknova na Děčínsku. Arboristé pracovali na záchraně stromu od časného rána – zavěšení 15 metrů nad místní rušnou křižovatkou. Navíc foukal silný vítr.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lípa v Bečově nad Teplou | Foto: Zdeněk Trnka | Zdroj: Český rozhlas

Nejprve je nutné strom důkladně prohlédnout a zjistit, jestli se na něj vůbec dá vylézt.

„Potom si v koruně vybere větvení, do kterého se pomocí speciálního nahazovacího lanka, což je vlastně taková tenká smyčka se závažím, nahodí nahoru lanko, pomocí kterého se vytáhne výstupové lano,“ popisuje arborista Jakub Tichý.

Při práci používají odborníci lehčí nástroje. Nejčastěji řežou ruční pilkou, na větší a odolnější větve mají připravenu jednoruční pilu, kterou se dá do jisté míry i kácet.

Přehrát

00:00 / 00:00

U staré lípy natáčela redaktorka Iva Zítková

Šluknovská lípa stojí nedaleko požární zbrojnice. Na prořezávání se proto přišel podívat i hasič Josef Antl. „Máme ho tady ve výjezdu, ale už jsme si na něj zvykli. Je tady déle než my,“ směje se.

Nadace s názvem Zdravé stromy pro zítřek vybírá každý rok dvě desítky stromů, kterým zaplatí ošetření z rukou specialistů.

„Obce z České republiky tam přihlásí svoje stromy a oni to pak v průběhu roku objíždějí a hodnotí a vybírají těch dvacet stromů, pro které je zásah nejnaléhavější, který by si žadatel normálně nemohl dovolit nebo na to nemá kapacity,“ přibližuje referent odboru rozvoje životního prostředí Martin Chroust.

Iva Zítková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme