Centrální oblast Brazílie trpí extrémním suchem. Lidé musí drasticky šetřit vodou

Střed Brazílie se potýká s obrovským suchem. Jedna z nádrží, které zásobují oblast s 10 miliony obyvatel ve státě Sao Paulu má rekordní nedostatek vody. Vodárny tam proto musely přistoupit k dosud nevídanému omezení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

starý kohoutek | Foto: stock exchange

Obvyklý rituál, a nezbytný uprostřed pětatřicetistupňových veder, tedy sprchu několikrát denně si nemůže jen tak, kdy se jim zachce, dopřát víc než milion obyvatel města Guarulhos.

Už v uplynulých dnech se stávalo, že voda občas netekla. Teď je to ale oficiálně a pravidelně. Vodárenská společnost ji teď většině obyvatel střídavě vypíná. Jeden den teče, a druhý ani kapka.

„Může za to naprosto výjimečná situace. Největší sucho za posledních 84 let," oznámil guvernér státu Sao Paulo Geraldo Alckmin.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Brazílii sleduje zpravodaj ČRo David Koubek

Hladina jedné ze čtyř klíčových nádrží je rekordně nízko, ještě nikdy v historii od její stavby, v ní nebylo tak málo vody. U hráze je vidět až na její dno.

Vodárenská firma sice utrží za vodu jen pro město Guarulhos v přepočtu skoro miliardu korun ročně, jenže teď už nemá na čem. Takže dokonce vyzývá své zákazníky, aby šetřili a neodebírali tolik.

„Když ušetříte pětinu oproti průměru za poslední rok, nejenže budete platit míň, ale naše společnost vám ještě sníží cenu o třicet procent," vyzývá sugestivním hlasem propagační klip na stránkách společnosti.

Některé firmy ve městě Guarulhos už si objednávají obří cisterny s vodou. A starosta se ptá, proč vodárny nevypínají podobně vodu i v jiných městech. Dostal ale vzkaz, že jinde šetří vodou ještě daleko víc, a že se zkrátka nedá nic dělat, není odkud brát.

Meteorologové navíc předpovídají, že sucho bude ještě pokračovat. A hrozí tedy, že nádrž Cantareira před začátkem období dešťů úplně vyschne.

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme