Poslanci vytvořili komisi pro vyšetřování Opencard. Proti hlasovala ODS

Nová komise, jejíž vznik dnes sněmovna schválila, bude prověřovat, zda policie a státní zástupci postupovali v kauze Opencard v souladu se zákonem. Poslanci ODS byli proti tomu, aby komise měla devět členů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opencard | Foto: Marián Vojtek

Straně se nelíbí, že v komisi bude devět zástupců politických stran podle poměrného zastoupení ve sněmovně. Za lepší řešení považuje ODS sedmičlennou komisi s jedním zástupcem z každé strany.

„Pokud by mělo jít o spravedlivé posouzení té záležitosti, tak na to přece nemusí mít v komisi většinu,“ uvedla poslankyně ODS Jana Černochová.

Opencard neboli Karta Pražana je systém multifunkční čipové karty pro obyvatele i návštěvníky Prahy. Kartu postupně od roku 2006 zavádí pražský magistrát. Od 1. února 2011 převzal provozování Pražského centra kartových služeb od firmy Haguess, a. s., Magistrát hlavního města Prahy. Karta stála už více než miliardu korun.

Podle poslance Daniela Korteho z TOP 09 je kolem kauzy Opencard celá řada podivností a absurdit.

„Podivné je, že v první části byli obvinění úředníci, a nikoli tehdejší vedení města, které rozhodlo. Zatímco ve druhé části jsou obvinění politikové, kteří kauzu nezavinili, ale zdědili,“ řekl Korte.

Návrh na vytvoření komise předložil poslanec Stanislav Huml z ČSSD, podle kterého nejsou v případu stíháni skuteční viníci.

Soud zatím nepravomocně odsoudil několik bývalých úředníků pražského magistrátu. Z politiků nikdo potrestán nebyl.

Kauza opencard | Foto: Český rozhlas

Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme