Sestup fotbalistů Baníku Ostrava by znamenal problém pro druhou ligu

Fotbalisté Baníku Ostrava jsou v první lize poslední a hrozí jim pád z nejvyšší soutěže. Pokud by sestoupili, dostala by nové rozměry i hrozba výtržníků, kteří se k Baníku hlásí. Pořadatelé totiž jejich chování nezvládají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fanoušci Baníku Ostrava | Zdroj: ČTK

„Naše pravomoce nejsou žádné. Jsme řadoví občané. Akorát, když vidíme spáchání trestného činu, měli bychom mu zamezit,“ vysvětloval Milan Krejčí, hlavní pořadatel utkání v Mladé Boleslavi, při kterém Český rozhlas natáčel přímo v kotli Baníku Ostrava.

„Policisté jsou přítomni přímo v kotli. Když uvidí, že se tam děje něco, co by pořadatelé nezvládli, tak do toho půjdou sami, protože policie protřebné pravomoce má,“ říká o pomoci těžkooděnců pořadatel.

Přehrát

00:00 / 00:00

O komplikacích v případě sestupu Baníku Ostrava do Fotbalové národní ligy natáčel reportér Českého rozhlasu Jan Kaliba

Sobotní zápas Sparty na Bazalech ukázal, že problém s řáděním chuligánů je v českém fotbale stále přítomný. Čas od času vyplouvá na povrch a zatím neexistuje síla, která by tomu na stadionech dokázala zamezit.

Pořadatelé na prvoligových stadionech jsou přitom na fanoušky, kteří se hlásí k barvám Baníku, zvyklí a opakovaně se na ně připravují. Ne vždy se ale násilnostem podaří zabránit.

Pokud by ostravští fotbalisté po letech sestoupili do druhé ligy, jezdil by Baník hrát na stadiony a do měst, kde tyto zkušenosti nemají.

Agresivní fanoušci se nesmí dostat na stadion, říká manažer FAČR Synecký

Číst článek

Tam by se pořadatelé mohli cítit podobně zaskočeni jako třeba před lety v Drnovicích, vesnici na Vyškovsku, která v 90. letech postoupila až do nejvyšší soutěže.

„Nejhorší to bylo v době, kdy se zápasy hrály v pátek večer. Už na oběd se sem začali stahovat fanoušci a museli jsme třeba zavírat obchody, protože je fanoušci vykradli,“ vzpomíná bývalá starostka Drnovic Antonie Dvořáková.

Tak specifické prostředí sice teď už ani ve druhé lize nenajdeme, ale platí, že čím nižší soutěž, tím méně podmínek musejí splňovat stadiony a tím hůře se na nich i v jejich okolí připravují bezpečnostní opatření.

Při zápasech Baníku Ostrava musí často zasahovat policisté | Foto: ČTK

Sice by se nehrálo výbušné utkání proti Spartě, ale druhou ligu hrají například tři regionální sousedé Baníku. Do Karviné, Třince a Frýdku-Místku je to z Ostravy kousek.

Není to tak dávno, co hrál Baník domácí pohár na hřišti třetiligové Opavy a skončilo to násilnostmi a přerušením zápasu, při kterém se do sebe pustily oba tábory lokálních rivalů posílené o skupiny polských výtržníků.

Fotbalisté Baníku teď mají ještě devět kol na to, aby se v Gambrinus lize zachránili a mimo jiné tím předešli tomuto kroku do neznáma.

Jan Kaliba, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme