Noc ze soboty na neděli je o hodinu kratší, lidé mohou mít problémy se spánkem
O hodinu dopředu se posunul čas ve dvě hodiny v noci ze soboty na neděli. Změna zimního času na letní ale nechává Čechy většinou klidnými. K petici proti střídání časů se připojilo jen sedm tisíc lidí. Česká iniciativa s názvem Pouze jeden čas potřebuje sesbírat aspoň milion podpisů, aby tématu věnovala pozornost Evropská komise. Lidé ale mohou mít problémy se soustředěním nebo spánkem.
Neznámějším odpůrcem střídání časů byl pekař Stanislav Pecka z Chrudimska, který zemřel před pěti lety. Proti letnímu času vydržel hlasitě bojovat čtvrt století. Snažil se kvůli tomu dostat i do politiky.
Jaký vliv může mít změna času na lidský organismus, zjišťovala Veronika Hlaváčová
Pekaři Peckovi se ale posouvání času zabránit nepodařilo. Za jeho nástupce se teď označuje lidovecký senátor Petr Šilar.
Po změně času se Šilarovi pravidelně špatně spí i vstává a bolí ho hlava. Podle jeho slov budou následující dva týdny utrpení, a to nejen pro něj.
„Jsou lidé z venkova, kterým to vadí, protože musí dřív stávat, hlavně v březnu, a dojíždět. Potom to hodně vadí malým dětem a jejich maminkám. Učitelky v mateřských školách potvrzují, že když děti musí dřív vstávat a chodit do mateřské školy, tak jsou zlobivější a špatně spí,“ upozorňuje Šilar.
Sport může pomoci předcházet problémům
Senátor Petr Šilar popisuje studie ze zahraničí. Například je podle něj víc dopravních nehod nebo dokonce i sebevražd. Psychoterapeut Šimon Jelínek to ale nedává za vinu jen střídání času.
„Tohle téma bych nedémonizoval, je to hodně individuální. Myslím, že změna času je problém, protože to přichází skokově. Lidé se na to nemůžou v klidu připravit. Může to postihnout lidi, kteří trpí depresemi nebo jsou obecně citlivější na náhlé změny,“ vysvětluje Jelínek.
Změna času může mít podle něj negativní vliv například na soustředění. „Může přijít malátnost, celková únava organismu. Případně může docházet k poruchám spánku. Sport tomu pomáhá předcházet,“ konstatuje psychoterapeut Jelínek.
Změna času se týká také Českých drah. Třináct dálkových vlaků, které budou tou dobou na cestě, se úderem druhé hodiny ranní kvůli chybějícím 60 minutám zpozdí.