Kerry a Lavrov se shodli na potřebě řešit ukrajinskou krizi diplomacií

Krizi na Ukrajině je nutné řešit diplomatickou cestou. V Paříži se na tom shodli na tom americký ministr zahraničí John Kerry a jeho ruský protějšek Sergej Lavrov. Obě strany se nadále rozcházejí v pohledu na připojení Krymu k Rusku, ale dohodly se, že budou hledat cesty k řešení krize spolu s ukrajinskou vládou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

John Kerry a Sergej Lavrov se sešli v Paříži | Zdroj: Reuters

Kerry apeloval na Lavrova, aby Rusko stáhlo své jednotky z hranic s Ukrajinou, neboť jejich koncentrace vyvolává v regionu napětí.

"V upřímné debatě s ministrem Lavrovem jsem zdůraznil, že Spojené státy stále vnímají ruské akce z uplynulých týdnů jako nelegitimní a nelegální, jako kroky proti vládě práva a mezinárodnímu společenství, jako špatnou kapitolu dějin. Řekl jsem mu taky, že každý skutečný pokrok na Ukrajině musí zahrnovat stažení početných ruských jednotek, které se teď shromažďují u ukrajinské hranice. Jsme přesvědčení, že přítomnost těch sil vytváří na Ukrajině atmosféru strachu a zastrašování," uvedl Kerry po jednání.

Ruský ministr zahraničí na straně druhé opakoval požadavek, aby se Ukrajina stala neutrální federací, což americká strana zatím odmítá. Podle Lavrova ale Ukrajina nemůže zůstat jako jednotný stát.

Největším pozitivem čtyřhodinové schůzky je tak podle komentátorů to, že se vůbec uskutečnila, protože pozice obou zemí zůstávají rozdílné.

Jan Šmíd, Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme