Krušnohorské divadlo v Teplicích slaví 90 let. Diváky láká na řadu akcí

Už 90 let stojí budova Krušnohorského divadla v Teplicích, výročí si tam připomínají po celý duben. Ještě tento čtvrtek a pátek mohou zájemci využít jedinečné příležitosti a projít si celou budovu a místa, kam se návštěvníci běžně nedostanou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Terasa divadla v Teplicích v roce 1905

Terasa divadla v Teplicích v roce 1905 | Foto: Jiří Morman

„Orchestr sedí v díře a my diváci vidíme jen šešulku dirigenta, který ovládá jak zpěváky, tak muzikanty. Muzikanti sedí dole a pro nás diváky nejsou vidět, ale strašně tu díru nesnášejí, přestože je to jejich chlebíček. Protože je tam horko, táhne jim na záda a je tam prach,“ popisuje Eva Stieberová, která zájemce po divadle provází:

„Velký sál teplického divadla patří k největším v republice, má 696 míst. A představte si, že jich kdysi bylo o 600 víc. My tu máme původní sedačky z Národního divadla, jsou krásné, ale bolí na nich zadek. Za dvě hodiny je to velmi nepříjemné.“

Technici ručně obsluhují 17 tahů na kulisy, říká jevištní mistr Jan Král. „Všechno je ručně. Kromě horizontu jsou všechno ruční tahy. Přijedou režiséři z Prahy, vymýšlí si věci a my je musíme splnit. Nejde to, co se sem nevejde nebo to, co nejde zavěsit. Je to na 160 kilo.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Na prohlídku teplického divadla zve redaktorka Gabriela Hauptvogelová

Při prohlídce Krušnohorského divadla se toho ale návštěvníci dozví mnohem víc o této jedinečné budově. „Je spojeno jak technickým zákulisím s tou divadelní oblastí, tak rozsáhlými restauračními provozy v jeden komplex. Což je v podstatě dodnes unikát.“

Eva Stieberová nejen s pomocí archivu divadla, ale i sběratelů nebo bývalých pracovníků a fanoušků připravila výstavu o historii a vývoji teplické scény. Kromě fotografií je na ní i několik kostýmů ze slavných představení a snímky operetního souboru, který zanikl před dvaceti lety. A nechybí ani připomínka časů původního divadla.

„Historické plakáty z roku 1910, dokonce i 1909, myslím, že jich máme 9. Takže tyto plakáty ještě z původního Městského divadla před vyhořením.“

Swingový večer s módní přehlídkou

Celý měsíc najdete v programu řadu akcí, které připomínají dobu největší slávy divadla - 20. a 30. léta. Třeba v pátek večer můžete přijít na swingový večer s komentovanou módní přehlídkou výtvarnice Evy Vágnerové.

„Má vlastní sbírku oděvů z 20. let 20. století. Jsou to oděvy spíše pro střední vrstvu, čili pro lidi tak, jak chodili tehdy oblékaní do práce. A potom volným krokem přejdeme z Malého sálu přes Grand restaurant do kavárny a takzvaného Divadelního šlauchu. Tam se bude tančit za zvuků swingového orchestru Harmony kvartet,“ zve všechny zájemce Eva Stieberová.

Jednou z nejhranějších operet bývala Hraběnka Marica. I ta se do velkého sálu vrátí a to v pondělí 14. dubna v podání Severočeského divadla.

Šárka Cinkeová v historicky posledním představení souboru operety Krušnohorského divadla v roce 1994, kterým byla Polská krev | Foto: Archiv teplického divadla

Gabriela Hauptvogelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme