Spojené státy obvinily Rusko z podpory separatistů na jihovýchodě Ukrajiny

Ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov obvinil Rusko z druhé vlny speciální operace proti Ukrajině. Akce proruských separatistů na východě Ukrajiny jsou podle Kyjeva řízené z Moskvy. Šéf americké diplomacie John Kerry v telefonátu s Lavrovem podpořil ukrajinská obvinění vůči Rusku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký ministr zahraničí John Kerry | Foto: Charles Dharapak | Zdroj: ČTK

Ve třech velkých městech vtrhli proruští aktivisté do úředních budov, vyhlásili samozvané lidové republiky a v Luhansku dokonce vyrabovali sklad se zbraněmi. Údajně by s nimi mohli v úterý zaútočit na sídlo gubernátora.

Zatímco ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov varoval ukrajinskou vládu před použitím síly proti separatistům, šéf americké diplomacie John Kerry v telefonátu s Lavrovem podpořil ukrajinská obvinění vůči Rusku.

O rozhovoru informovala Kerryho mluvčí Jen Psakiová:

„Vyzval Rusko, aby se veřejně distancovalo od akcí separatistů, sabotérů a provokatérů. Ministr Kerry volá po zklidnění situace, po dialogu a žádá všechny strany, aby se nesnažily agitovat na Ukrajině. Zdůraznil také, že jakékoliv další pokusy o destabilizaci Ukrajiny by Rusku přinesly nové ztráty,“ uvedla mluvčí.

„Oba ministři spolu diskutovali i o přímých rozhovorech mezi Ukrajinou, Ruskem, USA a Evropskou unií, které by se měly uskutečnit do deseti dnů, a jejich cílem bude zmírnit napětí,“ dodala Psakiová.

Doněcká oblast. Grafický profil: ilustrační mapka se základními údaji | Foto: ČTK

Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme