Sommeliéři v Litoměřicích hodnotili přes 800 českých a moravských vín

Stovky nejlepších vín z Moravy i Čech ochutnávali sommeliéři v Litoměřicích. Z 829 vzorků jich získalo zlatou medaili 125 a stříbrnou pak 136. Ochutnat to nejlepší a přitom zůstat na nohou byla mnohdy výzva i pro zkušené sommeliéry.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šampaňské, víno, nový rok, přípitek | Foto: Rosen Georgiev

První cenu získal polosuchý Sauvignon z roku 2013 z novosedelské vinice. Radost měl nejen vítěz Pavel Foltýn, ale také všichni okolo.

Podle návštěvníků je k tomu, aby mohli ochutnat co nejvíce vzorků a zároveň si je vychutnat, potřeba vypracovat jasnou, předem danou strategii.

„Já jsem ochutnala tři a už jsem to šla ředit vodou,“ říká jedna z účastnic.

„Tady přejdu, vyspím se v hotelu a druhý den pojedu do Prahy,“ plánuje usměvavý muž.

Přehrát

00:00 / 00:00

Soutěž o nejlepší víno sledovala reportérka Iva Zítková

Mezi lidmi, kteří sem přišli víno ochutnávat, se objevil i kardinál Dominik Duka.

„Buddhisté mají čaj, mohamedáni mají kávu a my křesťané máme víno. Říká se, že katolíci ve střední Evropě mají pivo, ale to bych si musel nechat na návštěvu pivovaru. Navíc jsem v budově naproti pět roků studoval teologickou fakultu, tak se tady cítím trošku jako doma,“ prozrazuje kardinál.

Podle vinaře Zdeňka Vybírala jsou vína v Čechách vysázena na dobrých půdách, díky čemuž tu vznikají snadno určitelná vína.

„Je to jak Mělník, tak Žernosecko, Mostecko, Praha a Kutná Hora, abychom na nikoho nezapomněli. To nám dává velkou výhodu ve srovnání s moravskými – dá se přesně identifikovat, kde víno vzniklo,“ uvádí.

I když se tedy vína z Čech nemají za co stydět, titul šampióna letos připadl vínu z Moravy. Celý dnešní den v Litoměřicích ochutnávky i doprovodný program pokračují. Dozvědět se můžete o jídlech, které se k vínu hodí, i o tom, jaké má účinky na lidské zdraví.

Iva Zítková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme