U ukrajinských hranic je 40 tisíc ruských vojáků, ukazují satelity. Šéf NATO je vyzval ke stažení

Rusko má stáhnout vojska z hranic Ukrajiny a zahájit dialog s Kyjevem, který by vedl ke snížení napětí na východě, vyzval v Praze šéf NATO Anders Fogh Rasmussen. Ruské operace označil za nelegální a nelegitimní agresi. Použité metody a rétorika Moskvy podle něj patří do minulosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Anders Fogh Rasmussen v Praze | Foto: Filip Jandourek

„Vyzývám Rusko, aby stáhlo vojska, která jsou na hranicích Ukrajiny, a aby zahájilo dialog s ukrajinskou vládou,“ řekl Rasmussen. Moskva má podle něj také skončit s destabilizací Ukrajiny.

Podle Rasmussena se poprvé od skončení studené války stalo, že se jeden stát snaží získat část území sousedního státu „s namířenými zbraněmi“.

Severoatlantická aliance má navíc k dispozici satelitní snímky, které podle Rasmussena ukazují, že u ruských hranic s Ukrajinou je asi 40 tisíc vojáků. Jejich postavení přitom neukazuje na to, že by se jednalo o pouhé cvičení.

Snímky NATO zveřejnilo v belgickém Monsu a jsou prý pořízené mezi 22. březnem a 2. dubnem. Jsou na nich vidět například tanky, obrněné transportéry, děla a letouny rozmístěné ve vzdálenosti 40 až 150 kilometrů od hranic.

Rusko ale autentickou hodnotu snímků zpochybnilo. Tvrdí, že záběry jsou ze srpna loňského roku, z vojenských manévrů při ukrajinských hranicích.

Přesto zdůraznil, že řešení krize na východě Evropy leží v diplomatickém úsilí. Moskvu ale vyzval, aby své vojáky z blízkosti Ukrajiny stáhla.

„Přestaňte rozmísťovat své jednotky a neeskalujte víc tuto krizi. Pokud to Rusko myslí s vyjednáváním vážně, musí být prvním krokem stažení jeho jednotek,“ uvedl Rasmussen.

Separatisty k nám vozí ruské autobusy, tvrdí obyvatelé východní Ukrajiny

Číst článek

Rusko obvinil z podněcování etnického napětí a využívání vojenské síly k tomu, aby Ukrajinu přinutilo stát se neutrální federací. „Tohle je rozhodnutí, které může udělat pouze Ukrajina jako suverénní stát. Nikdo jiný na to nemá nárok,“ prohlásil.

„Rusko se snaží své jednání ospravedlnit tím, že obviňuje ukrajinské úřady z toho, že utlačují ruské minority, a říkají, že NATO má mentalitu studené války. To je čirá propaganda,“ řekl šéf aliance.

Severoatlantická aliance by podle svého generálního tajemníka měla posílit vojenskou spolupráci s Kyjevem. Ukrajina by se například mohla účastnit některých akcí NATO, uvedl Rasmussen. Zároveň připomněl, že je velký rozdíl v tom, jestli je země členským státem aliance, nebo není.

Situace zůstává napjatá zejména na východě Ukrajiny. Kyjev pohrozil tamním proruským radikálům, kteří okupují úřední budovy, policejním zásahem. Český prezident Miloš Zeman několikrát uvedl, že by NATO mělo vstoupit na ukrajinské území, pokud ruské jednotky překročí hranice svého souseda i jinde než na Krymu. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) s jeho názorem nesouhlasí.

NATO | Foto: Český rozhlas

Pavel Novák, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme