Stavbu přehrady v Nových Heřminovech už nic nezastaví, potvrdil Jurečka

Přehrada v Nových Heřminovech na Bruntálsku se začne stavět v roce 2018, oznámil v Ostravě ministr zemědělství Marian Jurečka z KDU-ČSL. Podle něj už plány nezmění ani nesouhlas obce Nové Heřminovy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demolice domu kvůli přehradě v Nových Heřminovech | Foto: Filip Jandourek

Obec s 268 obyvateli proti stavbě protestuje dlouho a skutečně usilovně, stát už ale vykoupil 90 procent pozemků a pokračují demolice domů v zátopové oblasti.

„Přiznám se, že v tento okamžik je příprava projektu tak daleko, bylo proinvestováno více než půl miliardy korun z veřejných zdrojů, že zastavení tohoto projektu si skoro nedokážu přestavit,“ uvedl Jurečka.

Vláda by měla příští týden ještě dořešit změnu trasy přeložky silnice na Bruntál a jednat bude také o dalším financování stavby.

Nádrž má ochránit Krnovsko a část Opavska před velkou vodou. Zbudováním přehrady přijdou o domov téměř tři desítky heřminovských rodin. Zaplaveno bude přes 50 objektů, z toho asi dvě desítky obytných.

Podle ekologů je hráz zbytečně velká a bude mít negativní dopady na přírodu. Přeruší prý biokoridor v údolí řeky Opavy a změnit se může také mikroklima celé oblasti. Povodí Odry ale stojí za tím, že jde o nejlepší variantu řešení.

O přehradě se jedná už od roku 1997. Někteří obyvatelé Nových Heřminov za tu dobu ustoupili a přestěhovali se jinam. Další stále bojují.


Zvětšit mapu

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme