Odborníci z Univerzity Palackého vyzývají k podpoře svrchovanosti Ukrajiny

S výzvou k podpoře svrchovanosti Ukrajiny a zachování její územní celistvosti se k celosvětové akademické obci obrací mezinárodní vědecké konsorcium vedené odborníky olomoucké právnické fakulty. Konflikt mezi Ukrajinou a Ruskem podle nich přerostl v celosvětovou bezpečnostní krizi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Univerzita Palackého v Olomouci

Akademičtí právníci z České republiky, Německa, Slovenska a Ukrajiny zveřejnili na internetových stránkách prohlášení Akademici pro Ukrajinu. Mír, ne válku. Připojit se k němu mohou akademici i studenti.

Z hlediska mezinárodního práva byly podle právníků ze strany Ruska v tomto konfliktu porušeny téměř všechny jeho zásady, například zásady nepoužívání síly, mírového urovnání sporů, nevměšování a dodržování závazků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výzvou z olomoucké univerzity se zabývala Blanka Mazalová

Lokální konflikt mezi Ukrajinou a Ruskem tak přerostl v celosvětovou bezpečnostní krizi. S napětím dění alespoň na dálku sledují i krajané v Olomouci.

„Mám spoustu kamarádů, kteří jsou povstalci. Volám jim, a to i přes Skype. V současné době tam nemůžu odjet, ať už kvůli práci nebo rodině,“ říká Ruslan, který pochází z Ukrajiny.

Iniciativu uvítalo a podpořilo vedení právnické fakulty. Krymská krize a porušování mezinárodního práva, které je s ní spojeno, je předmětem zájmu členů akademické obce Univerzity Palackého již několik týdnů.

Univerzita Palackého nabídne od zimního semestru také speciální studijní programy pro ukrajinské studenty.

Blanka Mazalová, Martin Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme