Po prudkých bojích u ukrajinského Slavjansku zbraně zatím utichly

Proruští aktivisté na východě Ukrajiny hlásí, že si včerejší boje vyžádaly až 30 mrtvých. A tento počet potvrzuje i ukrajinské ministerstvo vnitra. Většinou jde o oběti bojů kolem města Slavjansk.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Proruští separatisté v ukrajinském Slavjansku | Foto: Reuters

Domobrana hlásí, že oběti jsou i mezi civilisty, protože ukrajinští vojáci stříleli i po obytných domech. Podle ministra vnitra Arsena Avakova, který operace zvláštních sil ministerstva vnitra řídí, se ale vládní jednotky vyhýbají hustě obydleným částem města.

Proruští rebelové odmítající nové vedení v Kyjevě taky sestřelili vrtulník ukrajinské armády, od začátku střetů už čtvrtý. Stroj dopadl do řeky a jeho posádka údajně přežila.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci na východě Ukrajiny mluvil zpravodaj ČRo v Rusku Martin Dorazín

Vzbouřenci se odpoledne stáhli zpátky do zabarikádovaného centra stotisícového města. Situace ve Slavjansku je prozatím klidná, odnikud nejsou hlášeny žádné střety.

Ministr Arsen Avakov včera navštívil ukrajinské vojáky na předměstí. „Naše jednotky odhalily teroristy, kteří se chystali na přepadení, a bojovaly s nimi. Můžete slyšet, že používají těžké zbraně včetně kulometů, minometů a tak dále,“ uvedl a pokračoval:

„Vedou proti nám na našem území válku. Máme ruce i nohy svázané, protože jsou kolem nás civilisté. Někteří nás podporují, jiní ne. Ukrajinští vojáci nemohou střílet mezi civilisty a náš nepřítel toho velmi využívá. Schovává se za ně a z úkrytů na nás střílí. To je ten hlavní problém.“

V Doněcku na východě Ukrajiny aktuálně přestalo fungovat tamní mezinárodní letiště. Zatím není jasné, z jakého důvodu se tak stalo. Faktem je, že až do večera byly zrušeny všechny lety - vnitrostátní i mezinárodní.

Podle ruské agentury Interfax, která se odvolává na své zdroje na letišti, se pravděpodobně obávají možného útoku a obsazení tohoto strategického bodu, kterým letiště je.

Boje o Slavjansk sílí, povstalci sestřelili další vrtulník | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Martin Dorazín, Jan Prokeš, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme