Osvědčení o účasti ve třetím odboji získalo dalších 35 mužů a žen

Další lidé, kteří aktivně bojovali proti komunistickému režimu, se dočkali osvědčení o účasti ve třetím odboji. Z rukou ministra obrany Martina Stropnického (hnutí ANO) ho dnes převzalo 35 mužů a žen. S osvědčením je spojena jednorázová odměna 100 tisíc korun pro žijící odbojáře a 50 tisíc korun pro pozůstalé těch, kteří už zemřeli. Potvrzení o účasti v třetím odboji vede i ke zvýšení důchodu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předávání osvedčení za aktivní odbojovou činnost proti komunismu, Bohumil Robeš působil ve skupině SODAN | Foto: Filip Jandourek

„Já to osvědčení vnímám globálně, nejenom za sebe, jako určitou satisfakci. Ale přišlo dosti pozdě,“ myslí si 84letý Bohumil Robeš z Holubic na Vyškovsku.

Působil v odbojové skupině Sodan. Ve vězení, kde strávil přes 13 let, pak šířil protikomunistické tiskoviny.

O rok starší Eva Matoušková z Brna byla zavřená za činnost v odbojové skupině Skřel. Ta se zabývala především ukrýváním lidí, které komunisté pronásledovali v roce 1949. Překvapilo ji prý, že teď získala osvědčení.

„Myslím si, že to nejde vůbec ocenit. Zavřeli mě, když mi ještě ani nebylo dvacet let, a nejkrásnější léta mládí jsem strávila v kriminále. A to nejenom s politickými vězni, ale i se zlodějkami, prostitutkami a celou tou kriminální společností,“ vzpomíná.

Žádosti se vyřizují rychleji

Zpracování žádostí o osvědčení účastníka třetího odboje se v posledních týdnech zrychlilo. Ministr obrany posílil odbor pro válečné veterány o čtyři pracovníky a navíc vyměnil ředitele.

„Vykazovalo to známky nevůle, abych tak řekl. Kolikrát se papíry vracely z jednoho úřadu na druhý a mezitím se toho ten člověk třeba už ani nedožil,“ vysvětluje Stropnický.

O osvědčení účastníka třetího odboje už požádaly více než 4000 lidí. Za dva a půl roku účinnosti příslušného zákona bylo na seznam odbojářů připsáno 515 lidí, většinou v pokročilém věku. Pod třetí odboj spadá celá řada činností, žádosti posuzuje etická komise.

„Tisk letáků, ukrývání pronásledovaných osob, činnost v protistátní skupině, shromažďování zbraní, potom různé deklarování protikomunistických postojů, ať už formou shromáždění nebo psaní, pašování tiskovin ze zahraničí sem,“ vyjmenovává ředitel odboru pro válečné veterány, vojenský historik Eduard Stehlík.

Předávání osvedčení za aktivní odbojovou činnost proti komunismu | Foto: Filip Jandourek

Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme